Sobota, 24 lipca 2021

imieniny: Kingi, Krystyny, Antoniego

RSS

12.09.2019 09:12 | 1 komentarz | art

Urząd Wojewódzki w Katowicach opublikował listę zadań drogowych, które otrzymają dofinansowanie z Fundusz Dróg Samorządowych (FDS). Na liście powiatowej, jak i gminnej znajdują się również nasze inwestycje.

Dostaniemy miliony złotych na remonty dróg w powiecie wodzisławskim
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

FDS jest nowym narzędziem wsparcia samorządów w modernizacji infrastruktury drogowej. Dzięki rządowemu wsparciu dla samorządów możliwe będzie zachowanie sieci drogowej we właściwym stanie i zapewnienie bezpieczeństwa korzystającym z niej mieszkańcom. Dla wielu powiatów i gmin zbyt niskie dochody były dotychczas przeszkodą dla realizacji koniecznych inwestycji.

Nowością jest to, że FDS jest stabilnym programem obliczonym na wiele lat, z którego możliwe będzie dofinansowanie zadań wieloletnich, co pozwoli na realizację większych inwestycji, które dotychczas były przez samorządy odkładane.

Co ważne, biedniejsze samorządy mogą skorzystać z dofinansowania w wysokości nawet 80% wartości realizowanych zadań. Na liście podstawowej do dofinansowania w 2019 roku znajduje się 46 powiatowych i 98 gminnych inwestycji.

– Nigdy do tej pory nie trafiły takie pieniądze do naszego województwa na budowę, przebudowę i modernizację dróg. Dla porównania w 2015 roku przeznaczono 69 mln zł. Teraz jest to kwota blisko 300 mln zł – podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Jeśli chodzi o drogi powiatowe, to na liście znalazły się dwie inwestycje, które zrealizowane zostaną na drogach administrowanych przez Powiatowy Zarząd Dróg (łączna kwota dofinansowań to 6 mln 803 tys. zł). Są to:

- przebudowa kolejnego fragmentu ul. Raciborskiej w Gorzycach i Bełsznicy na odcinku prawie 1,4 km, prognozowana wartość całego zadania to 6 mln 741 tys. zł a dofinansowanie wyniesie 3 mln 370 tys. zł (50%), realizacja listopad 2019-październik 2020,

- przebudowa ul. Mszańskiej w Wodzisławiu Śl. i Turskiej w Mszanie na odcinku ponad 1,8 km, prognozowana wartość całego zadania to 6 mln 867 tys. zł a dofinansowanie wyniesie 3 mln 433 tys. zł (50%), realizacja listopad 2019-październik 2020.

Ludzie:

Jarosław Wieczorek

Jarosław Wieczorek

Wojewoda Śląski