środa, 3 marca 2021

imieniny: Maryny, Kunegundy, Pakosława

RSS

Zbliża się Raciborski Piknik Drezynowy

12.09.2019 07:57 | 0 komentarzy | d

Odrodzona po 123 latach zaborów Polska stanęła przed koniecznością integracji różnych części kraju. Jednym z istotnych wyzwań było zarówno scalenie sieci kolejowej, należącej wcześniej do różnych państw, jak i jej uzupełnianie w rejonach przygranicznych, szczególnie w rejonach, gdzie istniejące linie kolejowe pozostawały po drugiej stronie granicy – pisze Katarzyna Przypadło z Towarzystwa Entuzjastów Kolei.

Zbliża się Raciborski Piknik Drezynowy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W niedzielę 15 września, w godzinach: 10:00-13:00 w Raciborzu-Oborze (przy wejściu do Arboretum Bramy Morawskiej) odbędzie się kolejny Raciborski Piknik Drezynowy organizowany w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

- Wspólnie zwiedzimy fragment malowniczej linii kolejowej 176 Racibórz Markowice – Olza, gdzie każdy odcinek ma swoją ciekawą historię, o której spróbujemy coś opowiedzieć – zapowiada w imieniu organizatorów K. Przypadło. - Szlak po zamknięciu kopalni Anna przestał być używany i uznano go za niepotrzebny, mimo prowadzonych w okolicy innych działalności, które aż proszą się o wykorzystanie kolei. Wierząc, że kolej wróci do łask, chronimy tor nie tylko przed zarastaniem i działalnością złodziei, ale i lokalnym samorządem, który ciągle zabiega o jego likwidację. Nie pozwólmy tego zniszczyć – dodaje przedstawicielka Towarzystwa Entuzjastów Kolei.