Niedziela, 20 czerwca 2021

imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny

RSS

580 mln zł na trzy drogi wojewódzkie. Premier: będzie bezpieczniej [ZDJĘCIA]

05.09.2019 17:53 | 7 komentarzy | juk

Ta wiadomość zapewne ucieszy wielu kierowców z naszego regionu. Kilka godzin temu podpisane zostały umowy na przebudowę dróg wojewódzkich za kwotę ponad 580 mln zł. - Te inwestycje poprawią jakość życia Polaków oraz ich bezpieczeństwo - mówił podczas wydarzenia premier Mateusz Morawiecki.

580 mln zł na trzy drogi wojewódzkie. Premier: będzie bezpieczniej [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dziś (5.09) przed godz. 15.00 w Pszczynie-Porębie rozpoczęła się konferencja prasowa. Wzięli w niej udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, minister do spraw pomocy humanitarnej Michał Woś, wiceminister energii Adam Gawęda, radna sejmiku wojewódzkiego Ewa Gawęda, posłanka Teresa Glenc oraz poseł Grzegorz Matusiak. Tematem spotkania było podpisanie umów na przebudowy dróg wojewódzkich. Chodzi o: DW 933 na odcinkach od Wodzisławia Śl. do Jastrzębia-Zdroju i od Pawłowic do Pszczyny, DW 791 od skrzyżowania z DW 1 do skrzyżowania z DK 78 oraz DW 935 od Raciborza do skrzyżowania z DW 933 w Rzuchowie.

- Mamy drogi szybkiego ruchu, autostrady, drogi gminne i powiatowe. Dziś podpisujemy umowy o przebudowę dróg wojewódzkich - zaczął premier Mateusz Morawiecki. - Kładziemy ogromny nacisk nie tylko na to, żeby drogi były zmodernizowane, ale również, żeby były to drogi bezpieczniejsze, żeby były pobocza, ronda, przejścia dla pieszych, żeby również były światła ruchu drogowego. Tego typu inwestycje zwiększą poziom bezpieczeństwa na drogach - podkreślił. Drogi samorządowe porównał do naczyń krwionośnych, ułatwiających tworzenie miejsc pracy, działalność gospodarczą czy dojazd do pracy. Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski zauważył, że nadchodzące remonty są sukcesem dobrej współpracy administracji samorządowej z rządową. - My się nie spieramy, tylko działamy - podkreślił Chełstowski.

Przebudowa DW 933 na odcinku od Wodzisławia Śl. do Jastrzębia-Zdrój i od Pawłowic do Pszczyny będzie kosztować 240 mln zł, gdzie ponad 140 mln zł pochodzi z funduszy UE. Wykonawcą robót będzie firma Strabag Infrastruktura Południe. DW 791 na odcinku od skrzyżowania z DW 1 do skrzyżowania z DK 78 będzie całkowicie przebudowana. Koszt tej inwestycji to ponad 238 mln zł. Ponad 139 mln zł pochodzi z europejskich funduszy UE. Realizacją zadania zajmie się firma Drogbud. Przebudowana zostanie również DW 935 od Raciborza do skrzyżowania z DW 933 w Rzuchowie. Inwestycja ma na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu, stanu technicznego konstrukcji nawierzchni, uzyskanie na całym odcinku nośności dla pojazdów o nacisku osi 115 kN oraz redukcje hałasu komunikacyjnego. Koszt przebudowy wyniesie ponad 103 mln zł. Całość kosztów inwestycji pokryty zostanie z budżetu Województwa Śląskiego. Wykonawcą robót będzie firma Strabag Infrastruktura Południe.

Umowy na przebudowę dróg wojewódzkich podpisali: dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach Zbigniew Tabor, prezes firmy Strabag Witold Bębenek oraz Tomasz Kędzior prezes firmy Drogbud.

Więcej o wydarzeniu w najbliższym wydaniu Nowin Wodzisławskich. Artykuł będzie wzbogacony o m.in. komentarze samorządowców.

Ludzie:

Adam Gawęda

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)

Ewa Gawęda

Ewa Gawęda

Senator RP

Grzegorz Matusiak

Grzegorz Matusiak

Poseł na Sejm

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów

Michał Woś

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości