środa, 25 listopada 2020

imieniny: Erazma, Katarzyny, Beaty

RSS

Epidemia na Śląsku:

Miał być stok narciarski, jest zawiadomienie do prokuratury

07.09.2019 07:00 | 24 komentarze | juk

Władze Pszowa złożyły w wodzisławskiej prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez przedsiębiorcę działającego na pokopalnianych terenach. - W naszej ocenie działalność prowadzona jest niezgodnie z prawem - mówią stanowczo włodarze.

Miał być stok narciarski, jest zawiadomienie do prokuratury
Film został wykonany przez redakcję miesięcznika "Pszowik". Zdjęcie jest kadrem z filmu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kilka tygodni temu w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie przedstawiające prowadzone prace na hałdzie przy ul. Traugutta w Pszowie. Zostało ono wykonane przez redakcję miesięcznika "Pszowik". Na filmie widać pracujące przesiewacze, jak również pracujące koparki. Nagranie wprawiło w osłupienie wielu pszowian, ponieważ kilka lat temu obiecywano, że na pokopalnianej hałdzie powstanie ogólnodostępny park wypoczynkowo-rekreacjny.

Brak odpowiednich dokumentów

Nagranie widział również wiceburmistrz Pszowa Piotr Kowol. - Z filmu niezbicie wynika, że na hałdzie prowadzona jest intensywna działalność polegająca na usuwaniu, przetwarzaniu i odzysku odpadów pokopalnianych - mówi. - Moim zdaniem prace są prowadzone bez stosownych pozwoleń - dodaje. Jak tłumaczy wiceburmistrz zgodnie z prawem na przetwarzanie odpadów wymagane są odpowiednie zezwolenia. Poprzedzone są one wieloma działaniami m.in. wydaniem opinii przez odpowiednich wójtów, burmistrzów czy prezydentów oraz kontrolą pozwalającą ocenić, czy działalność będzie zgodna z wymaganiami przepisów ochrony środowiska. - W naszym urzędzie nie odnotowano wniosków o wydanie takowej opinii - mówi Kowol. - Z kolei brak kontroli uzasadnia twierdzenie, że prowadzona na hałdzie działalność może zagrażać życiu lub zdrowiu człowieka. Może również spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni albo zdewastować faunę i florę - dodaje.