Czwartek, 26 listopada 2020

imieniny: Delfiny, Lechosława, Konrada

RSS

Epidemia na Śląsku:

Mały bohater z Lubomi. Został doceniony przez ministrów [ZDJĘCIA]

03.09.2019 15:29 | 3 komentarze | juk

Piękna postawa 10-letniego Pascala. Widząc zagrożenie pożarowe, zadzwonił na numer alarmowy, dzięki czemu udało się uniknąć rozprzestrzenieniu ognia. Bohaterska i godna naśladowania postawa młodego chłopca została doceniona i wyróżniona.

Mały bohater z Lubomi. Został doceniony przez ministrów [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pascal Proksz ma tylko 10 lat, a zachował się jak dorosły mężczyzna. Kiedy zauważył dym i iskry wydobywające się ze skrzynki energetycznej zachował zimną krew i skutecznie wezwał pomoc. Z postawy chłopca dumna jest cała Szkoła Podstawowa w Lubomi, do której uczęszcza. Wczoraj (2.09) podczas inauguracji roku szkolnego wyróżniono i nagrodzono bohaterską postawę Pascala.

12 sierpnia w godzinach popołudniowych Pascal wraz z kilkoma kolegami jeździł na rowerze w Lubomi. - Przejeżdżając ul. Słowackiego nagle zauważyłem, że z tamtejszej skrzynki energetycznej wydobywa się dym i lecą iskry. Od razu zadzwoniłem na 112 - relacjonuje nam niedawne wydarzenia Pascal. - Dyspozytorowi, który odebrał mój telefon, na początku się przedstawiłem, potem opowiedziałem co się dzieje i podałem dokładną lokalizację zdarzenia - dodaje. Chłopiec mówi nam, że od razu wiedział co ma zrobić, a numeru alarmowego nauczyła go mama Ania. - Nie bałem się ani nie przestraszyłem - zapewnia nas dodając, że w przyszłości chciałby zostać strażakiem.

Dzielnemu 10-latkowi odpowiedzialnego zachowania gratulowali m.in. minister ds. pomocy humanitarnej Michał Woś, wiceminister energii Adam Gawęda, wójt gminy Lubomia Czesław Burek, komendant powiatowej PSP w Wodzisławiu Śl. Marek Misiura oraz komendant lubomskiej OSP Bernard Burek. - Pascal zachował się jak prawdziwy bohater. Widząc zagrożenie pożarowe wykonał czynności, z którymi nie jeden dorosły miałby problem - mówił Marek Misiura podkreślając, że tylko dzięki interwencji chłopca udało się uniknąć rozprzestrzenieniu ognia. Ministrowie Woś i Gawęda pogratulowali Pascalowi i podziękowali za profesjonalną i właściwą reakcję. - Udowodnił, że nawet 10-latek może zostać bohaterem - zauważyli zgodnie.

Ludzie:

Adam Gawęda

Adam Gawęda

poseł na Sejm RP IX kadencji (PiS)

Czesław Burek

Czesław Burek

Wójt Gminy Lubomia

Michał Woś

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości