Sobota, 31 października 2020

imieniny: Alfonsa, Urbana, Krzysztofa

RSS

Kultura

"Duchowe życie mózgu" w prezencie od raciborskiej biblioteki i Ibuk Libra

03.09.2019 12:54 | 0 komentarzy | d

Na planecie zamieszkałej przez 6,9 miliarda ludzi, 6 miliardów praktykuje jakąś formę religii. Co robi nasz mózg, kiedy doświadczamy mistycznych lub transcendentnych przeżyć? Które układy mózgowe uczestniczą w naszej religijności i duchowości? We wrześniu raciborska biblioteka poleca najnowszy prezent od Ibuk Libra - książkę "Duchowe życie mózgu" Kennetha M. Heilmana i Russella S. Dondy.

"Duchowe życie mózgu" w prezencie od raciborskiej biblioteki i Ibuk Libra
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Chrześcijanie, muzułmanie, hindusi stanowią dwie trzecie wszystkich wierzących. Pozostałe 1,4 miliarda to wyznawcy buddyzmu, shinto, sikhizmu, judaizmu, bahaizmu i rozmaitych religii ludowych. Łącznie 87% ludzkości wierzy w jakąś siłę nadprzyrodzoną. Ta liczba robi wrażenie. Które sieci neuronowe w mózgu są najaktywniejsze, gdy żarliwie się modlimy, błagamy Boga, śpiewamy w świątyni, zachwycamy się biblijną historią, bronimy naszych religijnych przekonań lub robimy inne rzeczy związane z naszą wiarą? A które nie wykazują aktywności? W jaki sposób odczuwamy i przeżywamy to, co zdaje się wykraczać poza nas samych? Co jest wspólne w doświadczeniu religijnym osób różnych wyznań? Ta książka to opowieść o mózgu, który umożliwia ludziom bycie istotami religijnymi i duchowymi.

Raz w miesiącu Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu zachęca do skorzystania z akcji "Prezent Od Ibuk Libra", w ramach której można sięgnąć po dodatkową nowość wydawniczą. Aby wypożyczyć książkę, wystarczy jedynie dostęp do internetu i indywidualny kod PIN, który można otrzymać w oddziałach i filiach raciborskiej biblioteki. Książka dostępna jest do 30 września.