Poniedziałek, 19 kwietnia 2021

imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego

RSS

Komu lokum na Łąkowej? Radni Fity bronią nowych zasad

28.08.2019 11:24 | 1 komentarz | ma.w

Najważniejszym kryterium decydującym o przyznawaniu nowych mieszkań w budowanych blokach miejskich obok więzienia będą dochody lokatorów. W urzędzie twierdzą, że wysoki standard mieszkań jest dla raciborzan, którzy pracują zarobkowo. - To nie będą lokale socjalne - podkreśla wiceprezydent Michał Fita i jego radni Marian Czerner i Anna Szukalska.

Komu lokum na Łąkowej? Radni Fity bronią nowych zasad
Radni wiceprezydent Michała Fity tuż po obradach komisji budżetowej, gdzie dyskutowano o mieszkaniach przy Łąkowej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nowe zasady mają wprowadzić radni na sierpniowej sesji rady miasta 28 sierpnia. Dyskutowano o nich na ostatniej, poniedziałkowej (26 sierpnia) komisji budżetowej. Zastępca prezydenta i wiceprzewodniczący rady są zdania, że nowe mieszkania trzeba przyznać mieszkańcom odpowiedzialnym, posiadającym odpowiedni dochód. W przypadku jednej osoby chodzi o kwotę 1100 zł, a np. w przypadku trzyosobowej rodziny - 750 zł na osobę.

- Chcemy, aby te mieszkania trafiły do osób, które już pracują. Żeby wyeliminować przypadku, gdzie ktoś chce zdobyć mieszkanie i potem kombinować z czynszem. Bo jak ten mieszkaniec go nie zapłaci, to będą to musieli za niego zrobić inni raciborzanie - podkreśla wiceprzewodniczący rady Marian Czerner.

Z ław opozycji płynie jednak sygnał, że stawianie barier dochodowych jest nieetyczne, wykluczające część mieszkańców ze starań o nowe lokum. - Nie chcemy przyznać komuś mieszkania, bo jest za ładne? - pytał na posiedzeniu komisji budżetowej radny Mirosław Lenk. Optował za wykreśleniem zapisu o barierze opartej na dochodach.

Anna Szukalska podkreśliła, że chodzi o zabezpieczenie interesu gminy. MZB już ma sporo dłużników. Przydział nowych mieszkań na Łąkowej pozwala na uniknięcie kłopotów z potencjalnymi nowymi lokatorami zadłużającymi mieszkania komunalne.

Wiceprezydent Fita wyjaśniał, że nowe mieszkania przy Łąkowej nie będą na każdy portfel. - Jednak nie można mówić, że będą to mieszkania tylko dla bogatych - zaznaczył samorządowiec w rozmowie z Nowinami.

Jak wskazał Fita, w lokalach komunalnych w Raciborzu czynsz płaci się według stawki 4,50 zł za m kw; a w nowych obiektach obok więzienia wyniesie on 10 zł od metra. - Wraz z opłatami za media koszty utrzymania będą tam niemałe, nie dla wszystkich - zapowiedział.

Zniesiono przewidywane wcześniej kryterium metrażowe. Przewodniczący rady Leon Fiołka uznał je za bezprawne, z czym nie zgodził się w komisji były prezydent Mirosław Lenk.

Ludzie:

Michał Fita

Michał Fita

Były wiceprezydent Raciborza