Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Na co rodzice wydają pieniądze z 500+? Kiedy dostają bony zamiast gotówki?

02.09.2019 07:00 | 1 komentarz | mak, art, juk

Najczęściej pieniądze z 500+ rodzice przeznaczają na żywność czy ubrania dla dzieci, inni fundują swoim pociechom wakacyjny wypoczynek. Niestety są też tacy, którzy wydają środki na alkohol czy inne używki. Jeśli informacje o takiej sytuacji dotrą do urzędników, wtedy rodzina zamiast pieniędzy dostaje bony na konkretne zakupy. Ile było podobnych przypadków w powiecie wodzisławskim?

Na co rodzice wydają pieniądze z 500+? Kiedy dostają bony zamiast gotówki?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na co rodzice wydają pieniądze z 500+? Kiedy dostają bony zamiast gotówki?

W Ośrodkach Pomocy Społecznej działających na terenie powiatu wodzisławskiego sprawdziliśmy, jak działa program „Rodzina 500+”. Nie brak bowiem opinii, że środki z programu w dużej mierze są marnotrawione, niekiedy wprost przepijane w patologicznych rodzinach. Czyli wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem. Jak jest naprawdę? To ważne pytanie, bo od lipca - w związku ze zniesieniem progu dochodowego w przypadku świadczenia na pierwsze dziecko, liczba uprawnionych do jego otrzymania znacznie wzrośnie.

W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Godowie szacuje się, że w tym roku pomoc zostanie udzielona około 1600-1700 rodzinom. W ubiegłym roku na świadczenie załapało się 1021 rodzin. - Coraz więcej wniosków, ponad połowa, składanych jest drogą elektroniczną – mówi Mirela Tront, kierownik GOPS-u w Godowie. Pytana o to, jak ludzie wykorzystują środki, odpowiada, że trudno o szczegółowe dane, bo GOPS nie sprawdza sposobu wykorzystania świadczeń przez każdą rodzinę, która je otrzymuje. Reaguje natomiast na ewentualne nieprawidłowości.

Cały tekst dostępny w bieżącym wydaniu „Nowin Wodzisławskich”, również w e-wydaniu.