Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak rozpoznać i gdzie kupić dobry pellet?

O pellecie słyszał każdy, kto interesuje się rodzajami opału. Jest o nim głośno ze względu na wysoką wartość kaloryczną, stosunkowo niską cenę oraz walory ekologiczne. Tak jak w przypadku innych paliw, tak również pellet może być lepszej lub gorszej jakości. Czym tak naprawdę jest pellet, jak rozpoznać ten dobry i gdzie go kupić?

Jak rozpoznać i gdzie kupić dobry pellet?

Pellet - popularne i ekologiczne paliwo

Żeby móc wybrać dobry pellet, trzeba wiedzieć czym się charakteryzuje to paliwo. Pellet to materiał opałowy, który produkuje się głównie z odpadów drzewnych. Mówiąc inaczej, pelletem nazywa się sprasowane trociny, pocięte na małe kawałeczki. Wstępnie rozdrobniony i specjalnie przygotowany materiał drzewny jest suszony, a jeśli to konieczne ponownie rozdrobniony. Paliwo ma formę granulatu, a przed transportem do punktów magazynowania, chłodzi się go i pakuje, najczęściej w worki.

Proces produkcji pelletu zależy od rodzaju odpadów, z których wytwarzane jest paliwo. Najbardziej popularny jest pellet drzewny, np. z trocin lub zrębek, ale na rynku można kupić także pellet:

  • agro, przygotowany z siana, biomasy roślin energetycznych lub ze słomy,
  • z łusek słonecznika,
  • z innego rodzaju odpadów.

Pellet produkowany jest więc z materiałów naturalnych, których spalanie nie wydziela do środowiska szkodliwych substancji, jak ma to miejsce w przypadku węgla lub gazu. Ekologiczna forma sprawia, że popularność pelletu rośnie, nie tylko wśród właścicieli domów jednorodzinnych, ale również zarządców budynków publicznych, a nawet w branży zawodowej energetyki.

Jak rozpoznać dobry pellet?

Aby można było czerpać korzyści z ogrzewania na pellet, paliwo musi mieć znakomitą jakość. Dobry pellet to taki, który:

  • ma gładką powierzchnię, czyli jest dobrze rozdrobniony, sprasowany i pocięty,
  • został pocięty na równe kawałki,
  • cechuje się niewielkim zapyleniem - im więcej pyłu, tym pellet jest gorszej jakości,
  • tonie w wodzie.

Warto też zwrócić uwagę na zapach - pellet powinien pachnieć materiałem, z którego został zrobiony, np. pellet drzewny pachnie drewnem. Inny zapach może oznaczać, że paliwo zostało czymś zanieczyszczone. Istotny jest także kolor - im ciemniejszy, tym pellet najprawdopodobniej był dłużej suszony, co zwykle obniża jego wartość kaloryczną. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre gatunki pelletu, wytworzone, np. z dębu, są ciemne z natury.

Każdy pellet ma też swoje wartości "techniczne", czyli:

- ciężar właściwy - powinien się mieścić w zakresie od 60 do 70 dag na litr,

- zawartość procentowa wody - dobrej jakości paliwo ma jej mniej niż 12%,

- niewielka ilość pyłu,

- brak sztucznych dodatków.

Sposoby testowania pelletu

Dobrej jakości pellet będzie miał wszystkie powyższe cechy. Wiele z nich można rozpoznać na pierwszy rzut oka, inne trzeba przetestować.

Jeśli jest to możliwe warto przeprowadzić sprawdzian jakości pelletu poniższymi sposobami:

  1. Test spalania - podczas spalania pelletu można sprawdzić jego zapach. Jeśli jest zbliżony do naturalnego zapachu materiału, pellet jest "czysty", a wszelkie zmiany w zapachu oznaczają obecność zanieczyszczeń.
  2. Test koloru - kolor powinien być jednolity i przypominać naturalną barwę pierwotnego materiału. Im więcej kolorów znajduje się w jednej granulce, tym większe prawdopodobieństwo zanieczyszczeń, np. z impregnatów, laminatów lub farb, pochodzących z płyt meblowych.
  3. Test ciężaru właściwego - do testu potrzebny będzie plastikowy pojemnik o pojemności 1l, litr pelletu, litr wody, kartka papieru i długopis. Na początku trzeba zważyć pusty pojemnik i zapisać wynik. Następnie do pojemnika wlewa się wodę i ponownie waży całość. Podobnie postępuje się z pelletem. Ciężar właściwy paliwa można obliczyć według wzoru:
  4. Ciężar właściwy pelletu = (waga pojemnika z pelletem - waga pustego pojemnika) / (waga pojemnika z wodą - waga pustego pojemnika)
  5. Test wilgotności - garść pelletu należy umieścić w misce z wodą. Jeśli po kilku minutach pellet się rozpadnie, to znaczy, że najprawdopodobniej jego skład jest czysty, bez dodatku niepożądanych składników. Czasami wystarczy otworzyć worek i spojrzeć ile jest w nim pyłu - duże zapylenie oznacza, że pellet był przechowywany w warunkach zbyt dużej wilgotności, zawiera w sobie za dużo wody lub był prasowany przy zachowaniu zbyt niskiego ciśnienia.

Gdzie kupić dobry pellet?

Kupienie wysokiej jakości pelletu nie jest łatwe. Wielu sprzedawców reklamuje swoje produkty jako doskonałe i wysokokaloryczne, jednak w rzeczywistości oferują zanieczyszczony pellet, który jest źródłem problemów z piecem.

W przypadku pelletu sprawdza się zasada - dobry pellet nigdy nie będzie tani. Tanie paliwa zawierają najczęściej mieszankę płyt meblowych lub innych im pokrewnych materiałów, które są znacznie tańsze niż odpady z drzewa, dlatego również finalna cena pelletu ulega obniżeniu. Nie warto też kupować produktu, który już na pierwszy rzut oka wygląda źle, zawiera dużo pyłu, ma nierówne, postrzępione brzegi lub rozpada się w ręce.

Pellet warto więc kupować od certyfikowanych producentów, którzy posiadają minimum dwa podstawowe certyfikaty:

  • DIN PLUS,
  • EN PLUS 1.

Pierwszy z nich posiadają producenci, którzy wytwarzają pellet z czystych trocin, pozbawionych kory, piasku lub innych zanieczyszczeń. Drugim oznacza się pellet najwyższej jakości - czystą biomasę, bez domieszek i charakteryzującą się wysoką kalorycznością. Listę certyfikowanych producentów można znaleźć w internecie na stronach jednostek, które wydają poszczególne certyfikaty.

Kupując pellet warto zwrócić uwagę na oznaczenia na workach. Uczciwy producent umieszcza na nich nie tylko swoją nazwę i numer certyfikatu, ale również dokładne oznaczenie danego certyfikatu i numer seryjny, po którym można zidentyfikować konkretną partię, co bywa przydatne w przypadku wykrycia wad produkcyjnych.

Pelletu nie warto kupować w miejscach, gdzie przechowuje się go luzem lub w workach bez żadnych oznaczeń.

Dobry pellet od certyfikowanych producentów można kupić w sklepach stacjonarnych lub internetowych, z dowozem prosto do domu.

Konsultacje: Parex Kotły

11 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
beatamix 29.11.2021 13:21

Najlepszy Pellet jest w Pszowie AR Polski Pelet w workach bez oznaczeń, co ciekawe, ten sam, ale już zapakowany w firmowe worki z certyfikatami kilodżulami itp... z doliczoną oczywiście kolejną marżą można znaleźć na okolicznych składach, a jest to ten sam pelet :) tyle, że droższy ! i worki fajniejsze :)

~oloo (37.47. * .241) 29.11.2021 10:34
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~keno (176.221. * .134) 28.10.2021 20:49

Stelemt sprzedaje z dostawą do domu, ale ich pellet można również zaleźć w niektórych punktach z opałem.

~Daron (46.134. * .122) 26.08.2021 14:57

Sklad Sobianek ma dobry opła w ofercie, zamawialismy u nich także pellet, polecam dowoża do domu i to w całym kraju

~szpaku (188.147. * .230) 31.12.2019 18:00

bardzo dobre jakości pellet udało nam się kupić na składzie Sobianek, z certyfikatem, elegancko się pali . mają tu też dobry wegiel rodzice zamawiali

Oberwator_R 17.10.2019 07:33
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@PalaczPomyCiepla poniżej masz kilka cytatów. ......"Nowoczesne kotły na ekogroszek i pellet są tak samo czyste – obowiązują je dokładnie te same normy emisyjne." "Tak samo z węgla jak i z drewna powstają z grubsza takie same rodzaje zanieczyszczeń". "Lokalna oferta zarówno ekogroszku jak i pelletu jest mocno zależna od punktu na mapie kraju, w którym masz kotłownię. Niemniej cenowo, w przeliczeniu na jednostkę energii, praktycznie zawsze wygrywa ekogroszek." "Pellet otwiera nawet szersze pole do nadużyć niż węgiel, bo przy produkcji można zmielić wszystko, co maszyna przełknie – szczególnie odpady meblowe albo tworzywa sztuczne. "

~PalaczPomyCiepla (93.179. * .35) 16.10.2019 23:51
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~takaprawda (83.238. * .182) 16.10.2019 23:03
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ten dobry pellet nie ma startu do ekogroszku. Ma kalorycznosc ok 19Mj a kosztuje 1200 zl za tone. Ekogroszek z dowozem do domu tona za 900zl kalorycznosc 24Mj.

~Stefanaa (5.173. * .146) 16.10.2019 22:31
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

w dupie

~Stefanaa (89.229. * .202) 16.10.2019 21:24
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

Dla mnie najlepszy pellet jest ze strony pelleteo .pl ceny atrakcyjne , dobry towar , ładnie się pali , długo daje moc w kotle , polecam

~Justa19888 (83.5. * .99) 08.10.2019 13:44
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu