środa, 21 kwietnia 2021

imieniny: Anzelma, Bartosza, Konrada

RSS

W Górkach Śląskich powstaje teren rekreacyjny

24.08.2019 07:00 | 0 komentarzy | mad

Mieszkańcy Górek Śląskich niebawem będą mogli cieszyć się z aktualnie budowanego w ich sołectwie terenu rekreacyjnego. Ten powstaje przy miejscowej remizie ochotniczej straży pożarnej.

W Górkach Śląskich powstaje teren rekreacyjny
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dla dzieci i dorosłych

Całość będzie składała się z dwóch elementów. Pierwszy z nich finansowany jest przez gminę. Mowa o utworzeniu placu zabaw oraz siłowni na wolnym powietrzu. Rodzice, przychodząc tam ze swoimi pociechami, będą mogli więc również aktywnie spędzić czas. Teren będzie dostępny także dla przedszkolaków oraz uczniów ze znajdującego się niedaleko zespołu szkolno–przedszkolnego.

Początkowo zadanie to miało zostać zrealizowane przy wsparciu finansowym Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu budowy Otwartych Stref Aktywności (OSA). Ostatecznie w całości za inwestycję zapłaci samorząd Nędzy, bo urzędnicy zrezygnowali z dotacji. W gminie tłumaczą, że realizowanie zadania w ramach rządowego programu wiązałoby się z utworzeniem placu zabaw zgodnie z narzuconymi odgórnie założeniami. To jednak nie było zgodne z przekonaniami urzędników z Nędzy. Dlaczego? Chodziło o umieszczenie konkretnych atrakcji na placu zabaw, na które gmina przystać nie chciała (m.in. sznurowe ścianki wspinaczkowe, a te jak zauważa wójt Anna Iskała, uznawane są przez rodziców, jako powodujące wiele kontuzji).– Postanowiliśmy, że jesteśmy w stanie za swoje pieniądze stworzyć ogródek taki, jaki chcą rodzice – mówi wójt. Koszt zadania oszacowano na 100 tys. złotych.

Dodatkowy ogród

Drugim elementem powstającego terenu rekreacyjnego przy remizie OSP jest ogród. W ramach inwestycji wykonana zostanie tam strefa wypoczynkowa m.in. z altanką, siedziskami oraz ładnymi nasadzeniami. Tej części nie finansuje już gmina, a pochodzący z Nędzy mieszkaniec, obecnie obywatel Niemiec. Jak się dowiadujemy, wsparcie na utworzenie ogrodu w Górkach Śląskich postanowił przekazać dlatego, że z tego sołectwa pochodziła jego żona. Niestety zmarła około dwóch lat temu. Ogród ma być dla mężczyzny walką z traumą po stracie żony. Darczyńca na utworzenie tego ogrodu przekazał gminie 69 tys. zł. Finalnie Górki Śląskie wzbogacą się więc o dodatkowy element rekreacyjny, z którego będą mogli korzystać mieszkańcy.

Kiedy otwarcie?

Wójt Nędzy Anna Iskała przyznaje, że chce, aby obie inwestycje zostały oddane do użytku w tym samym czasie. Najpewniej zadzieje się to po 15 września. Wójt zauważa również, że będzie to odpowiedni moment na poświęcenie remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Górkach Śląskich. Ta została wybudowana w zeszłym roku a strażacy z niej już korzystają. Nie było jednak oficjalnego otwarcia obiektu.

(mad)

Ludzie:

Anna Iskała

Anna Iskała

Wójt gminy Nędza.