środa, 3 marca 2021

imieniny: Maryny, Kunegundy, Pakosława

RSS

Członkinie KGW z Borucina zaprezentowały morawskie kulinaria dla TVP Wrocław

21.08.2019 07:47 | 0 komentarzy | d

W miniony piątek 16 sierpnia do Borucina zawitała ekipa TVP3 z Wrocławia, by zebrać materiał do programu dokumentalnego o pograniczu polsko-czeskim pt. „Okno na pogranicze”, który ma pojawić się na ekranach telewizorów już jesienią.

Członkinie KGW z Borucina zaprezentowały morawskie kulinaria dla TVP Wrocław
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tematem przewodnim nagrania były morawskie kulinaria. Panie z KGW Borucin od wczesnych godzin porannych krzątały się po kuchni domu kultury, by przygotować wszystkie potrzebne produkty i składniki do wypieku kołaczy i keksów. - Cały proces produkcji naszych regionalnych „perełek smakowych” rejestrowała kamera. Ekipa telewizyjna odwiedziła także piekarnię Artura Machury, by sfilmować wypiek chleba - pieczywa, które w kulturze tradycyjnej zajmowało zawsze istotne miejsce i któremu towarzyszyło szereg zabiegów magicznych, bo przecież symbolizował dostatek i pomyślność. Trzeba zaznaczyć, że szacunek do chleba jest do dziś nieodłącznym elementem śląsko-morawskiego dziedzictwa kulturowego – mówią gospodynie.

W promocję pogranicza oraz bogactwa tradycji włączyły się więc członkinie KGW, które bezinteresownie poświęciły swój czas i uczestniczyły w wypieku słodkości, są to: Irena Machura (koordynowała przygotowania i wypiek), Agata Szwerlak (przewodnicząca Koła), Anna Hajduczek-Kudela, Anna Obruśnik, Teresa Kretek, Karina GajdaDaniela Kawka. Odcinek mógł zostać zrealizowany także dzięki Arturowi Machurze oraz współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Krzanowicach i jego dyrektorem Marianem Wasiczkiem.

W nawiązaniu kontaktu TVP3 Wrocław ze środowiskiem lokalnym pośredniczyła nauczycielka z krzanowickiej szkoły podstawowej Marcela Szymańska, którą ponadto poproszono o komentarz merytoryczny do zebranego materiału filmowego.

Więcej informacji na temat polsko-czeskiego projektu telewizyjnego „Okno na pogranicze” realizowanego we współpracy TVP 3 Wrocław oraz Czeskiej Telewizji w Ostrawie w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej INTERREG V-A Polska - Republika Czeska 2014-2020 można przeczytać na Facebooku (konto: „Okno na pogranicze”), gdzie po każdym zrealizowanym działaniu zamieszczane jest to, co działo się za kulisami.

źródło: materiały prasowe, oprac. (d)

Ludzie:

Marian Wasiczek

Marian Wasiczek

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Krzanowicach