Niedziela, 27 września 2020

imieniny: Damiana, Amadeusza, Mirabelli

RSS

Godów, Lubomia, Pszów i Wodzisław bez przedstawicieli w rolniczej organizacji

24.08.2019 07:00 | 7 komentarzy | art

Zabrakło chętnych do powiatowej rady Śląskiej Izby Rolniczej.

Godów, Lubomia, Pszów i Wodzisław bez przedstawicieli w rolniczej organizacji
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Szacunek do ziemi uprawnej oraz wzrost świadomości społecznej na temat roli rolnictwa i produkcji ekologicznej żywności - to główne cele, jakie stawiają przed sobą członkowie nowo wybranej powiatowej rady Śląskiej Izby Rolniczej powiatu wodzisławskiego.

Pierwsze posiedzenie rady nowej kadencji odbyło się 8 sierpnia w Urzędzie Gminy Mszana. Rada składa się z 6 członków. - Niestety, nie wszystkie gminy naszego powiatu są reprezentowane, gdyż nie było chętnych kandydatów w przeprowadzonych niedawno wyborach. Mimo mniejszego składu, stawiamy przed sobą ważne cele, które chcemy konsekwentnie realizować - mówił Jacek Pawelec, rolnik z gminy Marklowice, który został wybrany na przewodniczącego rady powiatowej ŚIR. Co ciekawe w nowej radzie brakuje przedstawiciela bodaj najbardziej rolniczej gminy w powiecie wodzisławskim, czyli Lubomi. Swojego reprezentanta nie mają też Godów, Pszów i Wodzisław Śl. Ma za to Jastrzębie Zdrój, którego reprezentant wchodzi w skład wodzisławskiej rady powiatowej.

Na delegata do Walnego Zgromadzenia Śląskiej Izby Rolniczej w Katowicach z siedzibą w Świerklańcu wybrano Janusza Witę, rolnika z gminy Mszana.

– Nasze główne cele to działanie na rzecz dobrego wizerunku, poszanowania rolnictwa i uprawy ziemi na naszym terenie. Zależy nam, aby rolnictwo w powiecie wodzisławskim było postrzegane tak, jak na to zasługuje, czyli jako działalność niezbędna do życia wielu ludzi. Przyzwyczailiśmy się, że jedzenie kupujemy w sklepie, ale ono tam musi skądś trafić. Musi wzrastać świadomość ludzi na temat tego, co jedzą, czym grożą zmiany klimatyczne, jakie skutki ma pozostawianie ziemi odłogiem lub nieuporządkowane budownictwo na terenach rolnych. Musimy zadać sobie pytanie, czy my chcemy jeść to, co urosło na naszej, wodzisławskiej ziemi, czy też jeść jedzenie z laboratorium - mówi wprost Janusz Wita.

Spotkania rady będą się odbywać mniej więcej raz na kwartał w różnych gminach. W kompetencji rad powiatowych ŚIR jest zajmowanie stanowiska w sprawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w poszczególnych gminach oraz kwestie związane ze szkodami łowieckimi.

ŚIR organizuje także szkolenia dla rolników o szerokim zasięgu - od chemizacyjnych, przez ekonomiczne lub dotyczące zmian w prawie. ŚIR działa też na rzecz integracji środowiska rolniczego - wymiany doświadczeń, udziału w wyjazdach studyjnych.

(art)

Skład powiatowej rady:

  • Wiesław Adamczyk – Gorzyce
  • Jan Marcol – Jastrzębie Zdrój
  • Jacek Pawelec – Marklowice
  • Janusz Wita – Mszana
  • Antoni Polok – Radlin
  • Bogusław Kwaśnica – Rydułtowy