Niedziela, 29 marca 2020

imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

RSS

Małżeństwo oszukiwało ludzi w całym regionie. Kryminalni z Wodzisławia szukają pokrzywdzonych

19.08.2019 12:09 | 0 komentarzy | acz

Kryminalni z wodzisławskiej komendy zatrzymali małżeństwo, które na swoim niechlubnym koncie ma szereg oszustw dokonanych na terenie Śląska. Przestępczy duet dokonywał oszustw między innymi przy zakupie i sprzedaży aut oraz wyłudzaniu usług hotelowych.

Małżeństwo oszukiwało ludzi w całym regionie. Kryminalni z Wodzisławia szukają pokrzywdzonych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na trop przestępczego duetu wpadli kryminalni po zawiadomieniu 28-latka, który został oszukany przy sprzedaży samochodu. Okazało się, że sprawcy przy finalizacji zakupu mazdy posłużyli się fikcyjnymi danymi oraz posłużyli się podrobionym potwierdzeniem przelewu na 12.000 złotych, który w efekcie nie został zrealizowany. Policjanci ustalili, że osoby podejrzane mogą przebywać na terenie Katowic. - Mieli tam spędzić noc w hotelu oszukując personel i nie płacąc za pobyt, po czym oddalili się w nieznanym kierunku tłumaczy komisarz Marta Pydych z wodzisławskiej policji.

W środę, 14 sierpnia mundurowi zatrzymali małżeństwo podczas meldunku i rezerwacji pobytu w kolejnym z katowickich hoteli. Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie parze oszustów 8 zarzutów. Jak ustalili śledczy, to młode małżeństwo wynajmowało mieszkanie w Żorach, a kiedy zostali z niego eksmitowani wpadli na pomysł, że zaczną fałszować potwierdzenia przelewów i w ten sposób będą rezerwować pobyty w hotelach.

Posługując się cudzymi dokumentami i przedkładając fałszywe potwierdzenia przelewów udało im się przenocować w kilku śląskich hotelach. Do przemieszania się po województwie potrzebowali jeszcze samochodu. W taki sam sposób wypożyczali albo kupowali samochody i niejednokrotnie tankowali je nie uiszczając opłaty za paliwo. Nabyte w drodze przestępstwa pojazdy sprzedawali handlarzom albo osobom prywatnym.

Policjantom udało się ustalić, gdzie małżeństwo sprzedawało samochody pochodzące z oszustw i odzyskali już część skradzionego mienia. Sąd rozpatrując tą sprawę nie miał wątpliwości, co do zastosowania wobec małżeństwa najsurowszego środka zapobiegawczego. Para była już w przeszłości karana za podobne oszustwa przy zakupie aut, a ponadto nie stawiała się na policyjny dozór i nie miała stałego miejsca zamieszkania. Mieszkańcom Żor grozi teraz nawet 8-letni pobyt w więzieniu.

- Sprawa może mieć charakter rozwojowy, bowiem w trakcie czynności procesowych ustalono, że sprawcy popełnili szereg innych przestępstw na terenie całego województwa, które nie zostały jeszcze zgłoszone organom ścigania. Osoby pokrzywdzone przez parę oszustów prosimy o bezpośredni kontakt z wydziałem kryminalnym pod nr tel. 32 4537-281 bądź dyżurnym Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim pod nr tel. 32 4537-255 - apeluje policjantka.

(acz)