Czwartek, 28 stycznia 2021

imieniny: Walerego, Radomira, Tomasza

RSS

Pracownicy Tenneco chcą podwyżek: Nie traktują nas poważnie

14.08.2019 09:29 | 10 komentarzy | acz

Podwyżek wynagrodzeń oraz wprowadzenia zmian do regulaminów wynagradzania i Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych domaga się Solidarność działająca w zakładach Tenneco w Rybniku i w Stanowicach. W obydwu firmach związek prowadzi spory zbiorowe z pracodawcami.

Pracownicy Tenneco chcą podwyżek: Nie traktują nas poważnie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak informuje śląska Solidarność, w fabryce w Stanowicach rozpoczęty w maju spór zbiorowy wszedł już w etap mediacji. Rozmowy z udziałem mediatora rozpoczęły się 6 sierpnia. Związkowcy żądają 1,5 zł netto do stawki godzinowej dla pracowników produkcyjnych i 150 zł netto dla osób zatrudnionych w biurach. – Te postulaty nie są wygórowane, takie są oczekiwania pracowników. Pracodawca nie traktował nas zbyt poważnie i brakiem chęci do rozmów zmusił nas do rozpoczęcia sporu zbiorowego – mówi Dawid Brożek, przewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Tenneco. Podkreśla, że w stanowickiej fabryce zarobki są o 20 proc. niższe niż w innych przedsiębiorstwach motoryzacyjnych działających w naszym regionie.

Solidarność zasięgiem swojego działania obejmuje też zakład Tenneco w Rybniku. W tej firmie związek zgłosił postulat dotyczący podwyższenia stawek godzinowych dla pracowników produkcyjnych o 1 zł netto i 100 zł netto miesięcznie dla pracowników biurowych. Kolejne rokowania z pracodawcą w ramach trwającego w zakładzie sporu zbiorowego zaplanowane zostały na początek września.

W Tenneco w Rybniku zatrudnionych jest ponad 2000 pracowników, w zakładzie w Stanowicach pracuje przeszło 500 osób. W obydwu firmach produkowane są układy wydechowe do samochodów.

(acz)