Poniedziałek, 19 kwietnia 2021

imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego

RSS

Są pieniądze na kolejne drogi w powiecie raciborskim

13.08.2019 16:28 | 0 komentarzy | d

W poniedziałek 12 sierpnia w Urzędzie Marszałkowskim podpisano umowy na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Wśród gmin, które otrzymały wsparcie, znalazły się: Krzanowice, Krzyżanowice, Racibórz, Rudnik i Kornowac.

Są pieniądze na kolejne drogi w powiecie raciborskim
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Umowy podpisywali członek zarządu Beata Białowąs (na zdj. w środku) i dyrektor Wydziału Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego Jerzy Motłoch (na zdj. z lewej strony) wraz z przedstawicielami blisko 30 gmin i powiatów.

Na ten cel w roku 2019 zostało przeznaczone łącznie prawie 6,5 mln zł.

Członek zarządu Beata Białowąs zaznaczyła, że jeszcze w tym roku ta kwota zostanie zwiększona prawdopodobnie o 1 mln zł. Dodała także, że modernizacja dróg dojazdowych znacznie ułatwi życie mieszkańców regionów.

Środki finansowe są pozyskiwane w ramach opłat za wyłączenie gruntów rolnych z produkcji na podstawie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

Wnioski na pozyskanie środków budżetowych z tytułu wyłączeń gruntów rolnych z produkcji są składane raz w roku i podlegają kwalifikacji, po zakończeniu których sporządzana jest lista rankingowa zadań objętych dofinansowaniem. Ponadto utworzona jest również lista wniosków oczekujących na dofinansowanie, uruchamiana w sytuacji pozyskania środków np. gdy nastąpi rezygnacji z listy podstawowej lub w wyniku przeprowadzonych przetargów wystąpią oszczędności.

W powiecie raciborskim wsparcie trafiło do:

  • Krzanowic - droga w Wojnowicach (kilometrowy odcinek drogi w Wojnowicach od pałacu w kierunku drogi wojewódzkiej) - 142 500 zł
  • Rudnika - droga Gamów - Krowiarki - 82 000 zł
  • Raciborza - droga nr 1/2019 obręb: Racibórz/Stara wieś/Ocice Górne - 179 100 zł
  • Kornowaca - droga w Łańcach (łącznik ul. Strażackiej i Borek) - 323 250 zł
  • Krzyżanowic - droga w sołectwie Bieńkowice - 250 000 zł
Lista rankingowa zadań objętych dofinansowaniem

źródło: slaskie.pl, oprac. (d)