Czwartek, 13 sierpnia 2020

imieniny: Diany, Hipolita, Kasjusza

RSS

Metropolitalny odpust w Rudach [ZAPOWIEDŹ]

13.08.2019 12:37 | 0 komentarzy | mad

Biskup gliwicki Jan Kopiec zaprasza do Sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach na metropolitalne obchody odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które odbędą się 15 sierpnia.

Metropolitalny odpust w Rudach [ZAPOWIEDŹ]
arch. Nowiny.pl
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W zaproszeniu do diecezjan biskup gliwicki przypomina dzieje kultu Matki Bożej w tym miejscu. – Spogląda na nas z przepięknego wizerunku, będącego klejnotem rudzkiej świątyni, od co najmniej sześciu wieków. Tutaj jest czczona jako Matka Boża Pokorna, przypominająca o właściwej postawie, jaką powinniśmy realizować każdego dnia. Odczytali to przed wiekami mnisi cysterscy, posługujący w tym miejscu przed wiekami, a obecnie my pragniemy wznosić się na wyżyny naszego zaufania, okazywanego w tym sanktuarium Matce naszego Pana – pisze bp Jan Kopiec.

Biskup gliwicki podkreśla również, że w tym roku obchodzimy 10. rocznicę nadania kościołowi w Rudach tytułu bazyliki mniejszej, co świętowano 9 czerwca. – Ten honorowy tytuł przenosi nas do stolicy chrześcijaństwa, do Rzymu, który cieszy się „bazylikami większymi”, czyli papieskimi, a od dwóch wieków utarł się zwyczaj, by szczególnie ważne świątynie na całym świecie mogły uczestniczyć w duchowych przywilejach centralnych świątyń papieskich. Wdzięczność za ten ważny akt życzliwości Stolicy Apostolskiej, przyznający tytuł „bazyliki mniejszej” naszemu rudzkiemu kościołowi przez Ojca Świętego Benedykta XVI będziemy ponawiać w patronalną uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – zaznacza bp Jan Kopiec.

Uroczysta Eucharystia sprawowana będzie 15 sierpnia o godz. 11.00 na dziedzińcu dawnego opactwa. Będzie ona połączona z poświęceniem ziół i kwiatów oraz zawierzeniem metropolii opiece Matki Bożej Pokornej. Nieszpory w bazylice rozpoczną się o 15.00.

(mad)