Niedziela, 9 sierpnia 2020

imieniny: Romualda, Romana, Ireny

RSS

Kupujemy telewizor! Jaki telewizor do salonu wybrać?

13.08.2019 09:52 | 0 komentarzy | MK

Sposób, w jaki obcujemy z telewizją, za sprawą dostępności serwisów VOD i streamingu przez internet, ulega całkowitej zmianie. Dlatego też po okresie negowania obecności telewizora w domu, urządzenie powraca do naszych salonów jak bumerang. I to w jakim stylu! Obecnie telewizory to nie tylko estetyczne, minimalistyczne elementy użytkowego wyposażenia domu, ale również prawdziwe centrum rozrywki. Podpowiadamy, jakie urządzenie wybrać, by móc w pełni wykorzystać jego możliwości podczas popołudniowego i wieczornego relaksu.

Kupujemy telewizor! Jaki telewizor do salonu wybrać?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Full HD, Ultra HD, 4K - co to właściwie znaczy?

W dużym skrócie sformułowania te oznaczają rozdzielczość, w jakiej emitowany jest obraz. Jakość High Definition to już standard. Rozdzielczość Full HD, czyli 1920: 1080, występuje już nawet na ekranach komputerów osobistych, a współczesne produkcje telewizyjne uwzględniają ją w trakcie realizacji. Ultra HD to jakość obrazu o dwa razy większych parametrach, a zatem o większej liczbie pikseli na ekranie, dzięki czemu charakteryzuje się jeszcze lepszą szczegółowością obrazu. Jakość 4K to z kolei rozdzielczość 4096 x 1080, a sposób kodowania obrazu zbliżony jest do kinowego.

Jaką rozdzielczość wybrać?

O tym, która z wyżej opisanych wartości sprawdzi się najlepiej w Twoim domu, decyduje przede wszystkim wielkość pokoju. Jak to możliwe? Im mniejsza jest odległość telewizora od miejsca, z którego będziemy na niego patrzeć, tym mniejszy powinien być ekran. By dostrzec różnicę pomiędzy standardem Ultra HD a 4K, ekran powinien mieć minimum 60 cali. W takim wypadku odległość ekranu od kanapy powinna wynosić minimum półtora metra, dlatego jeśli Twoje mieszkanie uniemożliwia takie ustawienie, nie warto przepłacać za coś, czego i tak nie będziesz w stanie dostrzec.

Rodzaj wyświetlacza ma znaczenie!

Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę wybierając telewizor, jest sposób, w jaki została wykonana matryca. W tym wypadku do wyboru mamy ekrany LCD, LED czy OLED. Telewizory OLED gwarantują głęboką czerń, wierne odtworzenie koloru oraz głęboki kontrast. Dzieje się tak za sprawą systemu organicznych diod LED emitujących światło. Trzeba jedna mieć świadomość, że telewizory OLED nie należą do najtańszych, również dlatego, że ich rozmiary zaczynają się od 55 cali.

Starszymi, ale nadal szalenie popularnymi rodzajami ekranu są matryce LCD oraz LED. Te tradycyjne wyświetlacze cechują się nieco jaśniejszą czernią i mniejszą głębią kolorów, jednak ich oferta jest znacznie większa. Wśród ekranów LCD/LED znajdziesz zarówno telewizory o niewielkiej, jak i bardzo dużej przekątnej, dzięki czemu łatwiej dobierzesz urządzenie do możliwości Twojego mieszkania.

Wśród modeli LCD od jakiegoś czasu pojawiają się ekrany QLED, których nazwa brzmi co prawda łudząco podobnie do telewizorów OLED, jednak nie mają z nimi zbyt wiele wspólnego. QLED gwarantuje żywszy, bardziej szczegółowy obraz, niż ekrany LED, ze względu na zastosowanie systemu kropek kwantowych.

Zobacz telewizory dostępne w Neo24.

Materiał zewnętrzny