Wtorek, 20 kwietnia 2021

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Umowa na wschodnią obwodnicę Raciborza podpisana w obecności premiera Mateusza Morawieckiego

12.08.2019 12:40 | 6 komentarzy | żet
Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 14:32

TEKST AKTUALIZOWANY

Szef rządu, minister, posłanka, przedstawiciele władz województwa oraz prezydent Raciborza Dariusz Polowy spotkali się w gmachu Sejmiku Województwa Śląskiego w Katowicach. Powód? Oficjalne podpisanie umowy na budowę kolejnego fragmentu drogi Racibórz - Pszczyna.

Umowa na wschodnią obwodnicę Raciborza podpisana w obecności premiera Mateusza Morawieckiego
fot. UM Racibórz
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

12 sierpnia o godzinie 10.00 w sali błękitnej gmachu Sejmiku Województwa Śląskiego podpisano umowę w sprawie budowy Regionalnej Drogi Racibórz-Pszczyna na etapie Wschodnia Obwodnica Raciborza (DW 935). W wydarzeniu wzięli udział premier Mateusz Morawiecki, członek zarządu województwa Izabela Domogała, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach Zbigniew Tabor, przedstawiciele wykonawcy z firmy Strabag, a także minister Michał Woś, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, posłanka Katarzyna Dutkiewicz, były europoseł Bolesław Piecha oraz prezydent Raciborza Dariusz Polowy.

- Ta droga jest bardzo potrzebna i stanowi kluczowe połączenie dla rozwoju południowej części województwa i wyprowadza ruch z Raciborza. Dzięki realizacji tej inwestycji poprawi się jakość powietrza, bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców, ale też zwiększą się szanse na nowe inwestycje w regionie i nowe miejsca pracy – stwierdził premier RP Mateusz Morawiecki, mówiąc o realizacji wschodniej obwodnicy Raciborza.

Premier Morawiecki podkreślił, że połączenia drogowe w województwie śląskim są dobre na osi północ-południe, a dla zrównoważonego rozwoju regionu potrzebne są kolejne połączenia wschód-zachód, jak wschodnia obwodnica Raciborza.

Michał Woś:

To najważniejszy dzień dla Raciborza od lat. W obecności Premiera został zawarty kontrakt na budowę obwodnicy Raciborza jako etapu drogi Racibórz-Pszczyna, czyli kręgosłupa komunikacyjnego dla całego regionu.

Dziękuję wszystkim, którzy pracowali nad tematem od lat i doprowadzili do tego historycznego dnia. Po objęciu władzy przez Zjednoczoną Prawicę po koalicji PO-PSL w naszym województwie uruchomienie przetargu było bardzo zagrożone z uwagi na niedoszacowanie projektu. Udało się w grudniu ubiegłego roku zwiększyć budżet inwestycji o ok. 100 mln.

Wydałem zgodę na uruchomienie przetargu gdy jeszcze byłem w Zarządzie Województwa. Dzisiaj mamy postawioną formalną kropkę nad i. Zarząd Dróg Wojewódzkich będzie pilnować, żeby budowa sprawnie przebiegała.

To dla całego naszego regionu najważniejsza inwestycja od lat.

Przypomnijmy, w lipcu tego roku Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach rozstrzygnął przetarg na budowę raciborskiego odcinka drogi Racibórz - Pszczyna. Wykonawcą inwestycji będzie spółka Strabag Infrastruktura Południe. Firma podejmie się wykonania zamówienia w zamian za 296,1 mln zł (brutto). Nowa droga będzie mierzyć 7,83 km. Połączy DK 45 z DW 935 - od skrzyżowania z ulicą Sportową w Rudniku do skrzyżowania z ulicą Piaskową w Raciborzu. Planowy termin realizacji inwestycji to 28 lutego 2022 r.

Dodajmy, że niezależnie od budowy wschodniej obwodnicy Raciborza, na zlecenie ZDW w Katowicach wyremontowana zostanie również droga wojewódzka nr 935 na odcinku od kanału Ulgi w Raciborzu (nieopodal centrum handlowego Auchan) do skrzyżowania z DW 933 w Rzuchowie. Ta inwestycja powinna zostać zrealizowana do 1 marca 2022 roku. Zrealizuję ją przedsiębiorstwo Drog-Bud z Lubojenki pod Częstochową w zamian za 91,918 mln zł. Ponadto nakładem 11,5 mln zł przebudowane zostanie również skrzyżowanie DW 935 i DW 919 w Raciborzu (skrzyżowanie ulic Bosackiej i Armii Krajowej), gdzie powstanie rondo. Również tę inwestycję wykona firma Drog-Bud z Lubojenki pod Częstochową.

Ludzie:

Bolesław Piecha

Bolesław Piecha

Polityk Prawa i Sprawiedliwości, były europoseł, poseł i senator. 

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Jarosław Wieczorek

Jarosław Wieczorek

Wojewoda Śląski

Katarzyna Dutkiewicz

Katarzyna Dutkiewicz

samorządowiec i polityk

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów

Michał Woś

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości