Poniedziałek, 17 maja 2021

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

W Rudniku będą zachęcać dzieci do czytania książek. Na start otrzymają wyprawkę

09.08.2019 11:33 | 0 komentarzy | d

We wrześniu w bibliotekach gminy Rudnik startuje projekt "Mała książka – wielki człowiek".

W Rudniku będą zachęcać dzieci do czytania książek. Na start otrzymają wyprawkę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Biblioteka odgrywa ważną rolę

- Są takie wydarzenia i rytuały w życiu dziecka, które nie tylko pozostają na długo w pamięci, ale mają też istotny wpływ na jego dorosłe życie. Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają – zauważają rudniccy urzędnicy.

W Rudniku akcentują, że ważną rolą w kształtowaniu małego czytelnika odgrywa właśnie biblioteka: uczy go samodzielności, podejmowania pierwszych własnych wyborów, rozwija myślenie oraz nawyk czytania i pogłębiania wiedzy.

Coś dla dzieci i rodziców

- Chcielibyśmy, aby jednym z tych ważnych doświadczeń w dzieciństwie były pierwsze wizyty w bibliotece, dlatego przygotowaliśmy prawdziwą gratkę dla najmłodszych miłośników książek i ich rodziców w ramach ogólnopolskiej kampanii "Mała książka – wielki człowiek". Od września 2019 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rudniku (na zdj.) oraz Filii Bibliotecznej w Łubowicach będzie czekać na nich wyjątkowy prezent, wyprawka czytelnicza na dobry czytelniczy start – czytamy na stronie internetowej urzędu gminy w Rudniku.

W wyprawce dzieci znajdą książkę dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także kartę małego czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego mały czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny.

źródło: UG w Rudniku, oprac. (d)