środa, 24 lutego 2021

imieniny: Macieja, Bogusza, Jaśminy

RSS

WAŻNE:

Nowość na raciborskim rynku. Zdrój w miejscu dawnej rorkastli

07.08.2019 09:25 | 3 komentarze | żet

Mieszkańcy oraz goście odwiedzający Racibórz mogą zaczerpnąć wody pitnej ze zdroju na rynku. Uruchomiono go w środę 7 sierpnia.

Nowość na raciborskim rynku. Zdrój w miejscu dawnej rorkastli
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pierwszy, ale nie ostatni

Nowy zdrój został ulokowany możliwie blisko historycznej lokalizacji zdroju z lat dwudziestych ubiegłego wieku.

- Jest to pilotażowy zdrój. Chcemy zobaczyć jakim zainteresowaniem będzie się on cieszył. Jeśli zainteresowanie będzie duże, a kondycja finansowa Spółki na to pozwoli to chcielibyśmy rozwijać sieć zdrojów w użytecznych dla mieszkańców lokalizacjach - mówi Michał Ziółkowski Prezes Zarządu ZWiK Sp. z o.o. w Raciborzu.

Ze zdroju można zaczerpnąć wody pitnej czerpanej przez ZWiK w Raciborzu - wolnej od chloru, bogatej w mikroskładniki, bezpiecznej dla zdrowia człowieka.


Czym była rorkastla?

Przed II wojną światową na raciborskim rynku znajdowała się tzw. rorkastla. Był to murowany pojemnik z rurami, z którego można było czerpać wodę doprowadzaną do miasta z lasu Obora. Od niego odchodziły również nitki wodociągu zaopatrujące pozostałe miejskie punkty poboru wody (m.in. na placach Zborowym i Długosza, przy Solnej i Browarnej). Niewykluczone, że pierwsza rorkastla została zabudowana na raciborskim rynku już w średniowieczu.