Niedziela, 25 października 2020

imieniny: Darii, Wilhelminy, Sambora

RSS

Kultura

Zamkowe muzeum

05.08.2019 12:00 | 6 komentarzy | ma.w

Nowe życie pisane jest raciborskiej mumii. Wiele wskazuje na to, że trafi na Ostróg. To jeden z elementów bogatego scenariusza na wykorzystanie wspólnego potencjału raciborskiego Zamku oraz Muzeum.

Zamkowe muzeum
Radni komisji edukacji i promocji wysłuchali Grzegorza Wawocznego (pierwszy z prawej), który opowiedział w jaki sposób zamek może przynosić dochody do budżetu powiatu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Metoda małych kroków

Na początek potrzebne jest porozumienie na poziomie włodarzy samorządów. Gdy powstanie dokument, pracę rozpocznie zespół roboczy, aby dopracować temat w szczegółach. Wówczas wypowiedzą się rady – miasta i powiatu i projekt będzie mógł wejść w fazę realizacji.

Wstępne prognozy zainteresowania turystów raciborskim produktem turystycznym, stworzonym w oparciu o potencjały zamku i muzeum, wskazują, że można oczekiwać wizyt od 50 do 100 tys. turystów w ciągu roku. Przy zachowaniu obecnych cen biletów może to oznaczać wpływy rzędu 400 tys. zł netto do budżetu powiatu. Tymczasem dziś samorząd wykłada na funkcjonowanie zamku 1 mln zł. Podwyżka cen biletów i wprowadzenie oferty rodzinnej na poziomie 100 zł na wszystkie zamkowo-muzealne atrakcje dałoby budżetowi samorządu wielomilionowe wpływy. Przy obencej bryndzy finansowej powiatu z rosnącymi kosztami funkcjowania szpitala, to perspektywa, którą trudno lekceważyć.

Zielone światło

Po wysłuchaniu gościa starosta Swoboda stwierdził, że przedstawiona wizja „to wielka szansa”. – Projekt jest świetny – ocenił wiceprezydent Michał Fita. Zaznaczył jednak, że chce by wypowiedziała się o nim jeszcze dyrektor muzeum. Wtórował mu Piotr Olender: trzeba pogadać z muzeum, nie można mu dyktować działań, bo to grząski grunt.

Radnego PiS Szymona Bolika zainteresowało kto będzie koordynował wdrożenie projektu? Odpowiedział Dawid Wacławczyk. – Na czele zespołu roboczego widzę Grzegorza Wawocznego, wszystko jest w jego głowie – argumentował.

Posłanka Katarzyna Dutkiewicz wspomniała o możliwości poszerzenia oferty zamku o „muzeum czekolady”, o czym starostwo już rozmawia z firmą Mieszko.

Przewodniczący komisji Adrian Plura stwierdził, że komisja musi zdecydować czy dać projektowi „zielone światło”. To działania obliczone na dwa najbliższe lata, długo mogą potrwać formalności ze zgodami na ruchy w muzeum, bo w tym przypadku potrzebne są zgody ministerialne. Członkowie komisji powiatowej byli zgodni i udzielili jednogłośnie pozytywnej opinii. Przypomnijmy, że temat znają już niektórzy radni miejscy tworzący koalicję rządzącą. Reszta rajców z ratusza ma poznać plany mariażu zamku i muzeum na jednym z najbliższych posiedzeń komisji oświaty, kierowanej przez Zuzannę Tomaszewską.

Mariusz Weidner


G. Wawoczny wyliczył, że Zamek dziennie zarabia 111 zł, a Muzeum 350 zł. Porównał te dochody z ceną jednego biletu rodzinnego do Złotego Stoku (kopalnia złota), kosztującym więcej niż całodzienne dochody raciborskiego Zamku.

Ludzie:

Adrian Plura

Adrian Plura

Radny Powiatu Raciborskiego.

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Radny Powiatu Raciborskiego.

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Katarzyna Dutkiewicz

Katarzyna Dutkiewicz

samorządowiec i polityk

Michał Fita

Michał Fita

Wiceprezydent Raciborza

Szymon Bolik

Szymon Bolik

Radny Powiatu Raciborskiego