Niedziela, 25 października 2020

imieniny: Darii, Wilhelminy, Sambora

RSS

Kultura

Zamkowe muzeum

05.08.2019 12:00 | 6 komentarzy | ma.w

Nowe życie pisane jest raciborskiej mumii. Wiele wskazuje na to, że trafi na Ostróg. To jeden z elementów bogatego scenariusza na wykorzystanie wspólnego potencjału raciborskiego Zamku oraz Muzeum.

Zamkowe muzeum
Radni komisji edukacji i promocji wysłuchali Grzegorza Wawocznego (pierwszy z prawej), który opowiedział w jaki sposób zamek może przynosić dochody do budżetu powiatu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zamiast dokładać ze skromnego, powiatowego budżetu do działalności Zamku Piastowskiego, można na nim zarabiać i to w milionach złotych. Plan potrzebnych zmian, aby taki efekt osiągnąć, poznała właśnie część radnych powiatowych.

Z obszerną prezentacją – wizją przyszłości Zamku Piastowskiego zapoznali się oni we wtorek 23 lipca na wakacyjnym posiedzeniu Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji Rady Powiatu Raciborskiego.

Serce musi bić

– Nie mamy pomysłu na zamek i nie mamy pieniędzy na jego rozwój – twierdzi Dawid Wacławczyk radny i przedsiębiorca turystyczny. Aktualnie – jego zdaniem – w Raciborzu placówki kultury, w tym zamek, dublują się i konkurują ze sobą. – Tymczasem wiemy, że mamy w mieście turystyczny potencjał, a czujemy niedosyt z jego niewykorzystania – twierdzi.

Wacławczyk poprowadził część obrad komisji edukacji. Poprzedził wystąpienie Grzegorza Wawocznego – reprezentującego przed radnymi zakład rekreacji i turystyki PWSZ Racibórz, w której prowadzi zajęcia ze studentami (pracownikiem zakładu jest również Wacławczyk). W tym roku kierunek ukończyli pierwsi absolwenci.

Zanim przemówił gość, starosta raciborski Grzegorz Swoboda wyjaśnił, że Zamek Piastowski jest dla niego sercem powiatu. – Fajnie, że odbyły się na nim Dni Raciborza, potrzeba jeszcze zaangażowania innych gmin w jego funkcjonowanie – mówił radnym. Podkreślił, że Zamek potrzebuje nowego otwarcia, aby zaczął przynosić dochody, zamiast wyłącznie generować wydatki.

Bez tajemnic, bez pieniędzy

G. Wawoczny przyznał, że starał się zainteresować swoją wizją przyszłości Zamku Piastowskiego poprzednich włodarzy (Lenka i Winiarskiego), ale odzewu zabrakło. Z Dariuszem Polowym i Grzegorzem Swobodą podjął ten temat ponownie i tym razem trafił na podatny grunt. Podkreślił przy tym, że koncepcję rozwoju Zamku Piastowskiego, przez jego współpracę z raciborskim muzeum pokazał już koalicji rządzącej Raciborzem (RSS NaM– Niezależni Fity). – Nie ma tu żadnej tajemnicy. Teraz, pokazując koncepcję państwu radnym stawiamy pierwszy formalny krok w tej sprawie – stwierdził. Dodał, że „nikt nie wziął pieniędzy” za stworzenie koncepcji, która ma charakter pro publico bono.

Autor – przez trzy lata pełnił na Zamku Piastowskim funcję konsultanta, (za kadencji starosty Adama Hajduka). Otrzymał wówczas zadanie ożywienia zabytkowych murów. Wymyślił kilka imprez (np. Noc z Duchami) i sprowadził wystawy (Las Sherwood z Nadleśnictwa Rudy).

Spotkanie z radnymi Wawoczny zaczął od wskazania, jak popularne są aktualnie mikropodróże, tzw. turystyka impulsywna. Np. w ciepły majowy weekend mieszkańcy aglomeracji śląskiej zastanawiają się gdzie spędzić wolny czas, a od Raciborza dzieli ich ledwie godzina jazdy.

Ludzie:

Adrian Plura

Adrian Plura

Radny Powiatu Raciborskiego.

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Radny Powiatu Raciborskiego.

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Katarzyna Dutkiewicz

Katarzyna Dutkiewicz

samorządowiec i polityk

Michał Fita

Michał Fita

Wiceprezydent Raciborza

Szymon Bolik

Szymon Bolik

Radny Powiatu Raciborskiego