Sobota, 8 maja 2021

imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii

RSS

Co sądzisz o programie 500 plus? [SONDA]

01.08.2019 18:30 | 13 komentarzy | mad, ma.w

Przechodniów zapytaliśmy w lipcowe przedpołudnie o opinie na temat rządowego programu świadczeń rodzinnych. Prezentujemy wypowiedzi zebrane na ulicy Opawskiej i Rynku przez Mariusza Weidnera i Dawida Macheckiego. Dwie osoby, które krytycznie oceniły działanie 500 plus, nie zgodziły się na prezentację swoich poglądów w prasie. Mówiły nam, że dopłaty dla rodzin to korupcja polityczna, która skończy się kryzysem jak w Grecji lub w Polsce pogierkowskiej. Usłyszeliśmy też, że przyznawanie 500 plus powinno być uzależnione od dochodów rodzin.

Co sądzisz o programie 500 plus? [SONDA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Co sądzisz o programie Rodzina 500 plus?

Pani Katarzyna

To jest bardzo dobry program, bo wydatki na dziecko są bardzo duże dla domowego budżetu. Wiadomo, że jak jest więcej pieniędzy to powinno być lepiej, łatwiej. Rząd się spóźnił z wypłatą na każde dziecko, mówiono wcześniej, że tak będzie i dopiero teraz to wchodzi. Nie tak obiecywano. Pomoc socjalna jest potrzebna rodzinom. Sama wyprawka, a potem wydatki szkolne to dużo pieniążków. Ciągle trzeba coś kupić, np. buty, ubrania. Nie dostrzegam żeby przybyło dzieci w Raciborzu, te pieniądze raczej pomogły rodzinom, które już miały dzieci. Każdy liczy siły na zamiary. Nie wierzę, że 500 plus będzie wieczne.

Pani Danuta

Ten program się sprawdził, przyniósł dobry efekt. Wielu rodzinom te pieniądze pomogły. Ja już mam wnuki, ale to co widzę w otoczeniu, to duże zmiany na plus jeśli chodzi o ten program. Widzę, że dzieci przybywa w Raciborzu. Myślę, że wszystkie dzieci powinny być objęte pomocą państwa i tak powinno było być od początku obowiązywania tej pomocy. Poprzedni rząd miał o tym pomyśleć. W ogóle państwo powinno pomagać ludziom, bo zarobki w Polsce nie są takie wysokie.

Pani Ania

500 plus jest pomocnym programem. Rodzice korzystają, teraz przy wypłatach na pierwsze dziecko tym bardziej. Na ulicach widać więcej mam z wózkami, wydaje mi się, że efekt pomocy rodzinom się pojawił. Szkoda, że dopiero teraz obejmuje się świadczeniem wszystkie dzieci. Trzeba było to zrobić od początku istnienia 500 plus.

Pani Agnes

Nie znam tego programu, mieszkam w Niemczech. Tam jest pomoc państwa dla rodzin, zasiłek dziecięcy. On tam jest od zawsze, na każde dziecko. Nie wyobrażam sobie Niemiec bez takich dopłat. Mieszkam tam już 41 lat, wyjechałam z Polski jako 19-latka. Tam są duże rodziny, muszą z czegoś się utrzymywać. Ten zasiłek stanowi dla nich istotne wsparcie. Chociaż przyznam, że aktualnie rodzi się w Niemczech mniej dzieci niż kiedyś, mimo pomocy finansowej państwa dla rodzin.

Pani Krystyna

Ten program się sprawdził, jest bardzo potrzebny rodzinom. Uważam, że te działania powinny być kontynuowane. Wprowadzenie wypłat na każde dziecko było oczekiwane i je zrealizowano. Dobrze, to idzie do przodu, we właściwym kierunku. Trzeba tę pomoc rodzinom traktować jako inwestycję, w ich rozwój, w rozwój społeczeństwa. Wiele rodzin nie ma pieniędzy, jest im naprawdę ciężko. Dzieci zyskują więcej możliwości, więcej perspektyw się dla nich pojawia.

Pan Marcel

Dzięki temu programowi młode rodziny mają wybór przed wyjazem za granicę. To stanowi o przyszłości tego kraju. Dodatki dla młodych dają szansę Polsce by być silniejszą. Dobrze, że program wprowadzono. Oczywiście wszystkich nie sposób zadowolić, stąd oczekiwanie, że powinno się wypłacać na każde dziecko już wcześniej. Trzeba brać takie rzeczy jak lecą.