Sobota, 8 sierpnia 2020

imieniny: Cyriaka, Emiliana, Sylwiusza

RSS

Młodzież nakręciła film o żołnierzach wyklętych. Zobaczcie zwiastun!

30.07.2019 19:00 | 11 komentarzy | mak

Wodzisławski rynek, leśne dukty przy baszcie i na Balatonie, kościół WNMP przy rynku - te miejsca stały się planem filmowej produkcji o żołnierzach wyklętych. Twórcą filmu jest młody wodzisławianin Filip Mojżysz.

Młodzież nakręciła film o żołnierzach wyklętych. Zobaczcie zwiastun!
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

„To tylko sen...” - brzmią wypowiedziane szeptem słowa jednego z głównych bohaterów w zwiastunie filmu „Sen o wolności”. Do tego przejmująca muzyka, atmosfera niepokoju, wyczekiwania, czarno-białe ujęcia. - Tym filmem chcemy oddać hołd uczestnikom powstania warszawskiego i upamiętnić żołnierzy wyklętych - mówi 16-letni wodzisławianin Filip Mojżysz. Młody twórca jest uczniem Zespołu Szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Wodzisławiu Śl. Interesuje się historią, pasjonuje go świat filmu, ale głównie z perspektywy kamery. Wodzisławianin postanowił połączyć te dwa upodobania. Wpadł na pomysł nakręcenia filmu o żołnierzach wyklętych. - Powiedziałem o tym swoim znajomym, spodobało im się i postanowili dołączyć - mówi o początkach produkcji.

Zaczęły się przygotowania. Trwały dłużej, niż samo kręcenie i montaż. Budżet był wyjątkowo skromny - ot kieszonkowe młodego człowieka albo pożyczka od rodziców. - W poszukiwaniu mundurów śledziłem serwisy zakupowe. Jak tylko pojawiała się jakaś okazja, to zamawiałem - tłumaczy Filip. Dodaje, że choć w filmie starał się oddać realia epoki, to ma świadomość, że wprawne oko miłośników historii zauważy, że nie w takich mundurach chodzili młodzi oficerowie. - Ale wierzę, że widzowie będą wyrozumiali - podkreśla.

Wyklęci

Akcja 10-minutowego filmu rozgrywa się w latach 1945-49, ale jest też scena z powstania warszawskiego. Film przedstawia losy żołnierzy wyklętych. Główni bohaterowie filmu to dwaj przyjaciele - Filip i Kacper, młodzi oficerowie, którzy stają się uczestnikami powstania warszawskiego. Choć przeżyli jego trudy, to do domu nie wracają. - Nie złożyli broni, walczyli dalej. Jako żołnierze wyklęci. Film skupia się na czasach po powstaniu, kiedy Niemcy skapitulowali, a Polska była pod rosyjską okupacją. Nie boję się użyć tego stwierdzenia - pod okupacją - mówi Filip Mojżysz, który wcielił się w rolę jednego z głównych bohaterów, wspomnianego oficera Filipa.