Niedziela, 9 maja 2021

imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny

RSS

Rodzina 500+ po nowemu. Miliony dla raciborzan

29.07.2019 19:00 | 3 komentarze | żet

Od 1 lipca świadczenie „Rodzina 500+” przysługuje na każde dziecko do 18 roku życia bez kryterium dochodowego. Tego dnia ruszył również elektroniczny nabór wniosków o przyznanie świadczenia. Od 1 sierpnia będzie to możliwe także w formie tradycyjnej – papierowej. Według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, po rozszerzeniu formuły programu wsparciem objętych będzie 6,8 mln dzieci. Sprawdziliśmy, jak będzie to wyglądać w przypadku Raciborza.

Rodzina 500+ po nowemu. Miliony dla raciborzan
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Program „Rodzina 500+” to sztandarowy projekt Prawa i Sprawiedliwości, który wszedł w życie 1 kwietnia 2016 r. Dotychczas świadczenie w wysokości 500 zł miesięcznie przysługiwało na drugie i kolejne dzieci bez względu na dochody rodziny, a także na pierwsze dziecko, jeśli miesięczny dochód na członka rodziny nie przekraczał 800 zł. Od 1 lipca 2019 r. świadczeniem objęto wszystkie dzieci, bez względu na dochody rodziny.

Miliony dla raciborzan

Jak program „Rodzina 500+” działa w Raciborzu? Jego obsługą zajmują się pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej. W całym 2018 roku OPS wypłacił raciborzanom świadczenia wychowawcze na łączną kwotę 22,547 mln zł. W pierwszym kwartale tego roku nakłady na świadczenia 500+ wyniosły 5,606 mln zł, natomiast po dwóch kwartałach było to już 11,260 mln zł.

Jak powyższe liczby przekładają się na liczbę dzieci objętych pomocą? Zapytaliśmy o to bezpośrednio w Ośrodku Pomocy Społecznej. – Liczba świadczeń wychowawczych wypłacanych do tej pory w Dziale Świadczeń Rodzinnych i Dodatków Mieszkaniowych w Raciborzu w kwietniu 2019 r. – 3653; w maju 2019 r. – 3668; w czerwcu 2019 r. – 3670 – poinformowała nas Monika Frysztak, specjalista ds. świadczeń OPS w Raciborzu.

Będzie jeszcze więcej

1 lipca wnioski o świadczenie wychowawcze „Rodzina 500+” zaczęli składać raciborzanie, którzy dotychczas nie otrzymywali tego wsparcia, gdyż nie spełniali wspomnianego już kryterium dochodowego. Nabór ten jest prowadzony drogą elektroniczną – wnioski można złożyć za pośrednictwem strony internetowej swojego banku, poprzez elektroniczne konto w systemie ZUS lub korzystając z profilu zaufanego w Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP). W okresie od 1 – 17 lipca do OPS w Raciborzu wpłynęły w sumie 2994 wnioski o przyznanie świadczenia.

Osoby, które złożyły wniosek elektronicznie, otrzymują informację o przyznaniu świadczenia na pocztę e–mail. Tam też przesyłana jest informacja o terminie wypłaty świadczenia. Kiedy to nastąpi? – Pierwsze wypłaty świadczeń wychowawczych dla osób, które złożyły wniosek od 1 lipca 2019 r. będą realizowane w sierpniu 2019 r. (z nadpłatą za miesiąc lipiec 2019 r.) po otrzymaniu środków ze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach – informuje Monika Frysztak z OPS w Raciborzu.

Wkrótce ruszy nabór tradycyjny

1 sierpnia 2019 r. ruszy nabór wniosków o przyznanie świadczenia dla osób, które nie zrobiły tego drogą elektroniczną. Druki będzie można pobrać osobiście w Dziale Świadczeń Rodzinnych i Dodatków Mieszkaniowych Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Skłodowskiej 5/1b w Raciborzu i złożyć je tam osobiście lub listownie na adres Ośrodek Pomocy Społecznej ul. Sienkiewicza 1, 47-400 Racibórz. Wniosek o ustalenie prawa do świadczeń na wszystkie dzieci powinni złożyć również rodzice, którzy do tej pory otrzymywali świadczenie na drugie i kolejne dzieci.

Wniosek należy złożyć do 30 września 2019 r. Tylko wtedy rodzice mają gwarancję, że pieniądze zostaną wypłacone z wyrównaniem od lipca. Jeśli rodzic dziecka złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.

Wojtek Żołneczko