Niedziela, 17 stycznia 2021

imieniny: Antoniego, Jana, Sabiniana

RSS

Epidemia koronawirusa:

Rozbudowana remiza i wóz bojowy na 130-lecie OSP Maków [ZDJĘCIA]

28.07.2019 11:55 | 1 komentarz | mad

Kolejna jednostka strażaków-ochotników z powiatu raciborskiego świętuje jubileusz.

Rozbudowana remiza i wóz bojowy na 130-lecie OSP Maków [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W niedzielny poranek 28 lipca przed remizą Ochotniczej Straży Pożarnej w Makowie z okazji 130-lecia zorganizowano uroczysty apel. Jednak strażacy z Makowa mają dwa dodatkowe powody do radości. Pierwszy to fakt, że ich remiza doczekała się rozbudowy. A drugi, że pod koniec lutego otrzymali średni wóz bojowy mercedes 1019F z 1983 roku. Wóz strażakom z Makowa przekazała jednostka z Miedoni. - Ochotnicze Straże Pożarne w Raciborzu są dobrze wyekwipowane w sprzęt transportowy i dlatego mogą wspomóc inne gminy, które nie posiadają odpowiedniej liczby samochodów bojowych – podkreślały wówczas służby prasowe prezydenta Dariusza Polowego. Oficjalne wprowadzenie wozu do makowskiej jednostki nastąpiło podczas dzisiejszej uroczystości. Wcześniej samochód garażowano w Pietrowicach Wielkich.

Podczas niedzielnych obchodów strażacy odebrali liczne gratulacje. Wyrazy wdzięczności wyraził m.in. wójt Andrzej Wawrzynek. – Cieszę się, że działacie od 130 lat – mówił szef gminy. Chwalił, że w jednostce funkcjonuje Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza oraz że zawsze może liczyć na pomoc ze strony strażaków m.in. podczas gminnych wydarzeń. – Kiedyś w ochotniczych strażach pożarnych działali tylko mężczyźni. Zmieniające się czasy, tj. struktura pracy powoduje, że do jednostek wstępują też druhny, z czego się niezmiernie cieszę – powiedział Andrzej Wawrzynek. – Oby to społecznikostwo trwało i żebyśmy zawsze byli związani z mottem, aby nieść pomoc wszystkim tym, którzy jej potrzebują – dodał wójt. Następnie na ręce prezeski OSP w Makowie Elżbiety Lesznik i naczelnika Rafała Lesznika złożył puchar i bukiet kwiatów. Podziękował również strażakom z Miedoni za przekazany wóz.

W trakcie obchodów wręczono również odznaczenia, medale i podarunki.

Złoty medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymali: Roman Gieroń, Rafał Lesznik i Roman Szerner; srebrny medal: Łukasz Halfar, Elżbieta Lesznik, Mateusz Nowak, Piotr Nowak i Thomas Przybyła; brązowy medal: Beata Jurkowska, Szymon Kaszta, Damian Piechaczek oraz Martin Płaczek.

Odznaka "Strażak Wzorowy" trafiła natomiast do: Marka Halfara, Grzegorza Jurkowskiego oraz Pawła Jurkowskiego.

Z kolei członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej za wzorowe reprezentowanie jednostki na zawodach gminnych oraz uroczystościach kościelnych otrzymali pamiątkowe podarunki. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Lidia Szmalec, Anna Kocur, Anna Berlik, Julia Gorczowska, Zuzanna Ścianek, Paulina Ścianek, Leonie Grzybek, Aleksander Grzybek, Oliwer Gieroń, Maxymilian Scherner, Kacper Scherner, Bartłomiej Broda, Jakub Grabowski i Samuel Lesznik.

Szersza relacja ze 130-lecia OSP w Makowie w papierowym wydaniu "Nowin Raciborskich" z 6 sierpnia.

Ludzie:

Andrzej Wawrzynek

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza