Piątek, 3 grudnia 2021

imieniny: Franciszka, Ksawerego, Lucjusza

RSS

Szkoły Raciborza przejdą na dietę

26.07.2019 07:00 | 9 komentarzy | ma.w

Pilna racjonalizacja wydatków na oświatę – ten cel wytyczył prezydentowi Raciborza jego klub radnych z RSS Nasze Miasto. Jak powiedział Nowinom Dariusz Polowy, jego podwładny – naczelnik Krzysztof Żychski przygotował już plan oszczędnościowy.

Szkoły Raciborza przejdą na dietę
Wiceprezydent Michał Fita i naczelnik Krzysztof Żychski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zestaw cięć w budżecie na oświatę, na którą w Raciborzu wydaje się ponad 65 mln zł rocznie, przy subwencji rządowej wynoszącej połowę tej kwoty, ma być na ukończeniu. – Potrzebne są jeszcze konsultacje tych propozycji i chcę by odbyły się w szerszym gronie. Osobiście jestem zwolennikiem jak najszybszych działań w sferze oświaty – mówił nam prezydent przed swoim wakacyjnym urlopem (nie będzie go w magistracie do końca tego tygodnia).

Z tego co usłyszeliśmy od włodarza, najpóźniej z początkiem września będzie wiadomo co Miasto zamierza zrobić z aktualną siecią szkół. Jak dotąd oficjalnie mówiło się jedynie o wygaszeniu z działalności dydaktycznej jednego z dwóch budynków SP4. Wiemy, że lokalizacja przy ul. Wojska Polskiego posłuży innym celom niż miejska szkoła podstawowa. D. Polowy mówił wcześniej, że trwają rozmowy z prywatnym podmiotem na rynku usług oświatowych.

Wskazówki z Wulkanu

Urząd jest w posiadaniu opracowań specjalistycznych na temat racjonalizacji wydatków na raciborską oświatę. Koncepcja stworzona – jeszcze przed rządową reformą systemu edukacji – przez znaną firmę Wulkan „podpowiadała” likwidację największej placówki w mieście czyli SP15. – Nie potwierdzam – zaznaczył Dariusz Polowy gdy rozmawialiśmy z nim na ten temat. Przewodnicząca komisji oświaty i radna NaM Zuzanna Tomaszewska mówiła nam wcześniej, że oszczędności należy szukać wśród szkół działających w centrum, a nie w dzielnicach, gdzie placówki pełnią dodatkowe funkcje, oprócz podstawowej – edukacyjnej (np. integrujące, kulturotwórcze).

Korzyści dla Raciborza

Dariusz Polowy stoi na stanowisku, że „trzeba stanąć przed ludźmi i powiedzieć im brutalną prawdę” na temat planowanych zmian w sieci placówek oświatowych. Zdaje sobie sprawę, że decyzja urzędowa to nie wszystko i dopiero stanowiska rady miasta oraz kuratora oświaty będą wiążące. Kluczową datą będzie koniec lutego 2020 roku, bo do tej daty samorząd musi zgłosić planowane zmiany w swoim szkolnictwie. – My musimy się skupić na tym, by jak najwyraźniej pokazać co z tych zmian będzie miało Miasto, jakie korzyści osiągnie – podsumowuje prezydent Raciborza.

(ma.w)

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Krzysztof Żychski

Krzysztof Żychski

Naczelnik WEKiS UM Racibórz

Zuzanna Tomaszewska

Zuzanna Tomaszewska

Radna Miasta Racibórz, szefowa komisji oświaty