Sobota, 17 kwietnia 2021

imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana

RSS

Dwieście tysięcy złotych na rozbudowę grodu Drengów

26.07.2019 11:00 | 2 komentarze | żet

Budowa chaty to pierwszy etap rozbudowy średniowiecznego grodu w Raciborzu.

Dwieście tysięcy złotych na rozbudowę grodu Drengów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Arboretum Bramy Morawskiej (raciborska instytucja zarządzająca lasem miejskim Obora) rozstrzygnęło przetarg na rozbudowę grodu historycznego. Zakres zamówienia obejmuje budowę chaty o konstrukcji międzysłupowej i wymiarach 4 na 15 metrów. Zajmie się tym firma Axar mgr inż. Sylwii Schethauer z Łańc w zamian za 197 276 zł. Oferta z Łańc była jedyną, jaką zgłoszono w przetargu.

Budynek ma mieć dwuspadowy dach pokryty strzechą, opierający się na 12 zewnętrznych i 10 wewnętrznych słupach. Całość ma zostać wykonana z drewna świerkowego i modrzewia. W środku chaty znajdzie się miejsce na palenisko wykonane z gliny i kamieni. Budowa powinna zostać zakończona do 29 listopada tego roku.

Przypomnijmy, inwestycja jest realizowana dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Drengów znad Górnej Odry, którego członkowie znani są przede wszystkim z organizacji Raciborskiego Festiwalu Średniowiecznego (na zdj.). Projekt rozbudowy grodu zostanie sfinansowany ze środków budżetu obywatelskiego.

Drengowie chcą, aby w przyszłości gród stał się atrakcją turystyczną dla dzieci i młodzieży, zwiedzaną w ramach wycieczek szkolnych, zimowisk i letnich kolonii.