Wtorek, 24 listopada 2020

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Epidemia na Śląsku:

Już jutro "Moralność pani Dulskiej" na schodach raciborskiej biblioteki

25.07.2019 09:11 | 0 komentarzy | d

Letni Teatr na Schodach już jutro powróci na Kasprowicza 12. Raciborska biblioteka zaprasza w piątek 26 lipca o godz. 19.00 na "Moralność pani Dulskiej" w wykonaniu Teatru Wodzisławskiej Ulicy.

Już jutro "Moralność pani Dulskiej" na schodach raciborskiej biblioteki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

"Moralność pani Dulskiej" – dramat Gabrieli Zapolskiej napisany w 1906 roku został nazwany przez nią samą "tragifarsą kołtuńską". Akcja toczy się w mieszkaniu Dulskich we Lwowie (istnieje również wersja krakowska sztuki). Głównym problemem utworu jest kryzys moralności mieszczańskiej ukazany przez kompromitację kołtuństwa rodziny Dulskich, a zwłaszcza przez demaskację postaci tytułowej, właścicielki czynszowej kamienicy. Sztuka Zapolskiej była wielokrotnie wystawiana nie tylko na scenach teatrów, ale też adaptowana na potrzeby filmowe. W 1930 roku na jej podstawie powstał pierwszy polski film dźwiękowy.

Sztukę zagrają dobrze znani raciborskiej publiczności aktorzy Teatru Wodzisławskiej Ulicy, których można było podziwiać w znakomitych kreacjach m.in. w spektaklach "Rewizor", "Wesele", "W kancelarii dyżurnego ruchu" na podstawie prozy Hrabala, "Szalone lata dwudzieste" czy w "Zemście".

Spektakl "Moralność pani Dulskiej" zostanie wystawiony w piątek 26 lipca o godz. 19.00 w bibliotece przy ul. Kasprowicza 12. Wstęp wolny.

źródło: MiPBP w Raciborzu.