Niedziela, 18 kwietnia 2021

imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława

RSS

Droga przy urzędach nie będzie deptakiem

30.07.2019 07:00 | 11 komentarzy | mak

Wodzisławscy urzędnicy rozważali wprowadzenie nowej organizacji ruchu na ul. Bogumińskiej przy urzędzie miasta i starostwie powiatowym, ale wszystko wskazuje na to, że zmian nie będzie.

Droga przy urzędach nie będzie deptakiem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ponad rok temu pisaliśmy, że włodarze Wodzisławia Śl. rozważają wprowadzenie zmiany organizacji ruchu na ul. Bogumińskiej - chodzi o odcinek drogi na wysokości urzędu miasta i starostwa powiatowego. Piesi notorycznie łamią tu przepisy, przechodząc przez jezdnię w niedozwolonym miejscu. I narzekają na policję wlepiającą mandaty.

Zwykle wygląda to tak, że na płatny parking przy ul. Bogumińskiej podjeżdża auto. Kierowca wychodzi z samochodu, uiszcza opłatę w parkomacie i kieruje się prosto do urzędu miasta lub starostwa powiatowego, gdzie chce załatwić sprawę. Nie każdemu chce się iść od parkingu do przejścia dla pieszych ze światłami i dopiero stamtąd do urzędu czy starostwa. Dlatego wybierają drogę „na skrót”, czyli przejście w niedozwolonym miejscu. A to może zakończyć się mandatem. - Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że charakter parkingu naprzeciwko urzędu miasta powoduje, że wielu mieszkańców traktuje ul. Bogumińską niczym deptak - stwierdził ponad rok temu prezydent Kieca.

Analiza

Wodzisławscy urzędnicy wzięli sytuację na ul. Bogumińskiej pod lupę. Zaczęli analizować, jakie rozwiązania wchodzą w grę, by usprawnić komunikację w tamtym miejscu i przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo.

Pierwszym rozwiązaniem problemu może być wykonanie tzw. barierek U-12a (najczęściej są one biało-czerwone). Takie barierki należałoby ustawić na całej długości chodnika przed urzędem miasta. To by wymuszało skorzystanie z przejścia dla pieszych. Sęk w tym, że takie rozwiązanie mogłoby być postrzegane jako psujące architekturę budynków urzędu i starostwa.

Drugie możliwe rozwiązanie to wprowadzenie strefy zamieszkania, czyli ustawienie znaku D-40. - Nie jest to jednak proste i zgodnie z ustaleniami ze Starostwem Powiatowym w Wodzisławiu Śl. wymaga zmiany geometrii drogi, wprowadzenia ruchu jednokierunkowego, co wiązałoby się z kompleksową przebudową ulicy szacowaną nawet na dwa mln zł - wyjaśnia Grzegorz Połomski z Zarządu Dróg Miejskich w Wodzisławiu Śl.

Są pilniejsze wydatki

Wszystko wskazuje więc na to, że na razie żadnych zmian na ul. Bogumińskiej nie będzie. - Wspomniane dwa rozwiązania zostały określone jako możliwe do wykonania. Wiążą się one jednak z dużymi wydatkami, które nie są zaplanowane w jakimkolwiek budżecie. Ponadto wiele prac na drogach wydaje się pilniejszych. W tej chwili najwłaściwszym z punktu widzenia gospodarki finansowej, ale przede wszystkim bezpieczeństwa pieszych, jest zachęcanie ich do korzystania z lokalizowanych w bliskiej odległości przejść dla pieszych - podkreśla rzecznik Urzędu Miasta w Wodzisławiu Śl. Anna Szweda-Piguła.

(mak)