Czwartek, 13 maja 2021

imieniny: Serwacego, Ofelii, Roberty

RSS

Kultura

Jak wygląda wnętrze papieskiego śmigłowca? Przekonali się o tym uczestnicy "Lata z biblioteką"

24.07.2019 11:51 | 1 komentarz | d

Uczestnicy "Lata z biblioteką" wybrali się na pierwszą z trzech zaplanowanych wycieczek i odwiedzili Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Jak wygląda wnętrze papieskiego śmigłowca? Przekonali się o tym uczestnicy "Lata z biblioteką"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Muzeum zajmuje teren dawnego lotniska wojskowego Rakowice-Czyżyny - jednego z najstarszych stałych lotnisk w Europie. Zwiedzanie rozpoczęto od imponującego nowego budynku, w którym dzieci miały okazję zobaczyć m.in. jeden z pierwszych samolotów francuskich – Blériot XI (skonstruowany w 1909 roku), polski RWD 13 z lat 30. XX w. (jeden z dwóch zachowanych na świecie egzemplarzy) czy uważany za pierwszy w powojennej Polsce nowoczesny samolot krajowej konstrukcji – TS 8 Bies.

W czasie wędrówki po ekspozycjach Muzeum z przewodnikiem uczestnicy odkrywali nie tylko tajemnice poszczególnych eksponatów, ale i wybranych okresów historii Polski i świata. Sporo uwagi poświęcono najsławniejszym w dziejach lotnictwa samolotom Messerschmit Bf 109 i Supermarine Spitfire – dzieci poznały budowę tych maszyn i miały okazję obejrzeć fragmenty dwóch filmów nawiązujących do czasów I i II wojny światowej.

Na zewnątrz, na młodych fanów lotnictwa czekała niespodzianka - Mi-8 w wersji pasażerskiej VIP, obsługujący wizyty papieża Jana Pawła II w Polsce, który można było zobaczyć od środka. Jeszcze tylko próba na symulatorze lotu, krótki odpoczynek w wygodnych fotelach lotniczych i trzeba było "lecieć" z powrotem do Raciborza.

- Przed nami kolejne spotkanie z fantastyczną literaturą. W czwartek 25 lipca w godz. 11-14 w raciborskiej bibliotece odbędą się zajęcia związane z Karolcią, bohaterką powieści Marii Krüger – informuje Magdalena Pordzik-Paskuda z MiPBP w Raciborzu.

źródło: MiPBP w Raciborzu, oprac. (d).