Wtorek, 1 grudnia 2020

imieniny: Natalii, Blanki, Eligiusza

RSS

Epidemia na Śląsku:

Fita o krwiodawstwie: Nie ma zamiaru likwidacji RCKiK

24.07.2019 07:00 | 8 komentarzy | ma.w

3 pytania do wiceprezydenta Raciborza Michała Fity.

Fita o krwiodawstwie: Nie ma zamiaru likwidacji RCKiK
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– W poprzedniej kadencji samorządu, jeszcze jako radny interesował się pan losami raciborskiego krwiodawstwa. Kandydując na urząd prezydenta miasta, też wskazywał, że przyszłość RCKiK jest w sferze pańskich zainteresowań. Jak pan odbiera ostatnią zmianę na stanowisku dyrektora tej instytucji?

– Wciąż zależy mi na tym, aby RCKiK funkcjonowało w Raciborzu jak najprężniej. Przecież mieszkamy w regionie, w którym krew jest szczególnie potrzebna. Przede wszystkim na Śląsku, ale również w powiecie raciborskim funkcjonuje duża liczba wielkich zakładów pracy (w tym kopalń). Ponadto występuje tu intensywne zaludnienie, a co za tym idzie, działa też sporo szpitali. Potrzeba zatem, odpowiednio wielu dawców, by zabezpieczyć te potrzeby. Odnośnie zmian kadrowych (dyrektor Wierciński został odwołany – przyp. red.) nie czuję się kompetentny do oceniania podjętej przez ministerstwo decyzji.

– Był czas, że nad krwiodawstwem kłębiły się czarne chmury i mówiło się o jego połączeniu z centrum w Katowicach. Teraz plotki o tym znów się pojawiły. Jaką wiedzę na ten temat ma Miasto?

– Jestem w kontakcie z Ministerstwem Zdrowia. Z przeprowadzonych rozmów wynika, że obecnie pełniąca obowiązki dyrektora RCKiK (Dorota Król – przyp. red.) będzie sprawować tę funkcję do czasu wyłonienia nowego dyrektora. Z wiedzy, którą posiadłem wynika, że nie ma też zamiaru likwidacji placówki, czy jej łączenia, ale wręcz zintensyfikowania działań naszego centrum. W ostatnich latach odnotowano znaczny spadek donacji z 50 do 35 tysięcy. Z przeprowadzonych rozmów wiem, że poprawa tej sytuacji jest dla ministerstwa priorytetem.

– Racibórz swego czasu żył sukcesami krwiodawców rekordzistów. Do dziś wspomina się zasługi dla tego środowiska śp. Henryka Delonga, aktywność dyrektor Marii Wiechy sprawiała, że o tych raciborzanach było głośno. W ostatnim czasie takich informacji w przestrzeni publicznej było nieco mniej. Czy samorząd zamierza działać w kierunku intensyfikacji kontaktów na linii RCKiK – Miasto?

– Zapewniam, że raciborskiemu samorządowi zależy na stabilnym funkcjonowaniu placówki. Będziemy trzymać rękę na pulsie. Jesteśmy gotowi do podjęcia kolejnych działań, które zapewnią stałe donacje krwi, odpowiednie zabezpieczenie placówek w regionie, a także pozwolą na dalszy rozwój Raciborskiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Pytał Mariusz Weidner

Ludzie:

Michał Fita

Michał Fita

Wiceprezydent Raciborza