Niedziela, 11 kwietnia 2021

imieniny: Filipa, Leona, Jaromira

RSS

Najwięcej chętnych do klas z rozszerzoną matematyką, fizyką i angielskim

22.07.2019 09:15 | 0 komentarzy | mak

Powiat zakończył najważniejszy etap rekrutacji do szkół średnich. Listy zakwalifikowanych kandydatów zostały ogłoszone. Teraz czas na podsumowania. Do szkół powiatu zgłosiło się 2424 kandydatów. Jest jeszcze 238 wolnych miejsc - zarówno w liceach, technikach, jak i szkołach branżowych. Które szkoły cieszyły się największym zainteresowaniem?

Najwięcej chętnych do klas z rozszerzoną matematyką, fizyką i angielskim
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

19 lipca w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl. odbyła się konferencja prasowa. Jeden z punktów dotyczył wyników rekrutacji do szkół powiatowych. - Zakończyliśmy symulację przydziału uczniów do szkół - poinformowała naczelnik wydziału oświaty w wodzisławskim starostwie Katarzyna Zöllner–Solowska (na zdj.).

We wrześniu do szkół średnich pójdzie podwójny rocznik pierwszoklasistów. To efekt reformy edukacji. O miejsce w pierwszych klasach szkół średnich starali się uczniowie, którzy skończyli ośmioletnią podstawówkę oraz ci, którzy ukończyli gimnazjum.

Najważniejsze dane

Zapełnienie oddziałów do wszystkich szkół powiatu kształtuje się na poziomie 91,68 proc. Łącznie zgłosiło się 2424 kandydatów (1260 po podstawówce i 1164 po gimnazjum). Licea wybrało łącznie 884 uczniów (433 po podstawówce i 397 po gimnazjum). To daje 93,89 proc. napełnienia oddziałów. Do techników zapisało się łącznie 1184 osób (590 po podstawówce i 542 po gimnazjum). To 95,61 proc. zapełnienia. Jeśli chodzi o szkoły branżowe, było 462 chętnych (237 po podstawówce i 225 po gimnazjum). Tu zapełnienie oddziałów kształtuje się na poziomie 80,21 proc.

Jest jeszcze 238 wolnych miejsc w szkołach powiatu - 118 dla absolwentów podstawówek i 120 dla absolwentów gimnazjów. Wynika to z przyjętej celowo nadwyżki. - Już na etapie przygotowań do rekrutacji założyliśmy nadwyżkę edukacyjną, czyli zaplanowaliśmy więcej miejsc. To kwestia naprawdę szczegółowych analiz matematycznych, odpowiednich szacunków - tłumaczyła naczelnik Katarzyna Zöllner–Solowska. Przedstawiciele powiatu nie kryją zadowolenia z wyników rekrutacji. - Cieszymy się, że tak wielu uczniów wybrało nasze szkoły - dodaje pani naczelnik.

Mimo, że jest jeszcze dużo wolnych miejsc, nieprzyjętych zostało 36 osób, ale - co ważne - zadecydowały wyłącznie błędy formalne, np. braki związane z niedopełnieniem przez kandydatów formalności.

Które szkoły na topie?

Podczas konferencji prasowej padło pytanie o szkoły, które cieszyły się największym zainteresowaniem uczniów. Wśród liceów było to I LO im. 14 Pułku Powstańców Śl. w Wodzisławiu. Wśród techników przodowały ZST, PCKZiU i ZSE - wszystkie w Wodzisławiu.

A które profile klas przyciągnęły największą liczbę kandydatów? W I LO profil z rozszerzoną matematyką, fizyką i angielskim. W wodzisławskim Tischnerze klasa z rozszerzoną matematyką, fizyką lub chemią, a także klasa z m.in. rozszerzoną historią.

Co z sytuacją nauczycieli w szkołach powiatu? Naczelnik Katarzyna Zöllner–Solowska zapewniał, że jest ona stabilna, chociaż brakuje nauczycieli przedmiotów zawodowych, jednak to problem ogólnopolski.

Obecnie wszyscy zakwalifikowani kandydaci muszą dostarczyć do szkół oryginały świadectw oraz zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego/ ósmoklasisty. Muszą to zrobić najpóźniej do 24 lipca, inaczej zostaną skreśleni z listy zakwalifikowanych do danej szkoły. 25 lipca zostaną ogłoszone zweryfikowane listy uczniów przyjętych i nieprzyjętych. Nabór uzupełniający rozpocznie się 26 lipca, jego wyniki kandydaci poznają 21 sierpnia.