Czwartek, 28 stycznia 2021

imieniny: Walerego, Radomira, Tomasza

RSS

Raciborszczyzna na szlaku św. Jakuba

21.07.2019 12:24 | 0 komentarzy | mad

W sobotę 20 lipca 61 pielgrzymów uczestniczyło w VI Jakubowym Rajdzie Rowerowym organizowanym przez Stowarzyszenie "Peregrini Opolienses" zrzeszającym miłośników pielgrzymek "jakubowych". Zorganizowano go w ramach otwarcia szlaku św. Jakuba, który prowadzi od Ujazdu do Nasiedla. Jego centralnym miejscem jest Racibórz.

Raciborszczyzna na szlaku św. Jakuba
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pielgrzymi mieli do pokonania 35 km. Jeden z odcinków szlaku wiedzie przez parafię Sławików, a konkretnie przez miejscowości: Miejsce Odrzańskie i Lasaki. I to w Lasakach uczestnicy rajdu zostali poczęstowani wodą i słodkościami ufundowanymi przez proboszcza parafii, ks. Joachima Augustynioka (w powyższej galerii prezentujemy zdjęcia z tej części rajdu, fot. Helga Sekuła).

Miejscem docelowym pielgrzymów był kościół pw. św. Jakuba Starszego w Raciborzu, gdzie odbyła się msza święta. Pod koniec uroczystości ks. prof. Norbert Widok, kapelan "Peregrini Opolienses" poświęcił muszlę św. Jakuba umocowaną w filarze kościoła.


Szlak od Ujazdu do Nasiedla to fragment drogi prowadzącej do Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. Tam ma znajdować się ciało św. Jakuba Większego Apostoła. Pielgrzymi do celu mogą dotrzeć jednym z wielu szlaków. Droga św. Jakuba przeznaczona jest dla pątników indywidualnych lub małych grup, a symbolem wędrujących jest muszla jakubowa.

Racibórz na tym szlaku ma szczególne znaczenie. 22 lata temu muszlę św. Jakuba znaleziono podczas prac archeologicznych na raciborskim rynku. To jedna z ośmiu takich muszli odnalezionych na terenie Polski. Ma to świadczyć o istniejącym szlaku pielgrzymim, który już dawniej prowadził przez ziemię raciborską do Santiago de Compostela.

Ludzie:

Helga Sekuła

Helga Sekuła

Radna gminy Rudnik.