Piątek, 22 stycznia 2021

imieniny: Anastazego, Wincentego, Gaudentego

RSS

Epidemia koronawirusa:

2000 osób odwiedziło Galerię Dzwonków!

19.07.2019 13:21 | 0 komentarzy | AgaKa

W naszym mieście działa niezwykła galeria. Byliście tam? Do tej pory zobaczyło ją blisko dwa tysiące osób.

2000 osób odwiedziło Galerię Dzwonków!
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Oprócz gwarnych wycieczek szkolnych dzwonki podziwiają seniorzy, małżeństwa z dziećmi oraz przedszkolaki. Wystawę w największej liczbie odwiedzają mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju, a także okoliczni przejezdni z Wodzisławia Śląskiego, Pszczyny oraz Żor. Krzysztof Zagaja - właściciel to człowiek pełen pasji, który codziennie dzieli się z odwiedzającymi historią, która została częścią jego życia.

Kolekcjoner stworzył niezwykłą galerię, która mieści dzwonki z różnych epok. Stowarzyszenie „Galeria Dzwonków” w Jastrzębiu-Zdroju to nowa placówka. Znajduje się w starym zdroju przy ul. 1 Maja 61 – w zabytkowym budynku sanatoryjnym, a dawnej filii AGH. W podziemiach budynku można odkryć coś wyjątkowego, prezentowana jest tam największa kolekcja dzwonków na świecie – z przełomu wieków. Krzysztof Zagaja oprowadza zwiedzających po galerii, w której w trzech pomieszczeniach znajduje się ponad 8 tysięcy eksponatów z całego świata.

- Kolekcja dzwonków, które zbieram od dwunastu lat z czasem się rozrosła. Na ten moment posiadam ich około 8 tysięcy. Wszystko zaczęło się w 2007 roku, kiedy to podróżowałem po podkarpaciu. Tata w jednym z pamiątkowych sklepików kupił mi pierwszy dzwonek. Była to prosta pamiątka z Dynowa. Niby drobnostka, ale tak naprawdę to ona zapoczątkowała całą tę historię. –  mówi Krzysztof Zagaja.

Galeria zajmuje trzy pomieszczenia, wypełnione małymi, urokliwymi przedmiotami. W pierwszej sali można zobaczyć oraz posłuchać dźwięku dzwonków pasterskich z całego łańcucha Alp oraz Karpat. Znajdują się tam również dzwonki marynistyczne oraz kościelne. Najciekawszymi eksponatami w tym pomieszczeniu jest dzwonek z wojen osmańskich z XII wieku, janczar przywieszany do uzdy końskiej, marynistyczny dzwonek z duńskiej floty królewskiej oraz dzwonki sygnaturki i dzwonki misyjne z całego świata. Pomieszczenie drugie to świat dzwonków zabytkowych, antycznych z przełomu wieków. Dzwonki secesyjne, figuralne oraz największych na świecie firm porcelanowych jak np. Fabergé. W ostatnim pomieszczeniu możemy podziwiać dzwonki z gliny, fajansu, kryształu, szkła, plateru, srebra oraz wykonany z lawy wulkanicznej dzwonek z Etny, dębu korkowego, Korsyki czy egipski z alabastru.

Do końca lipca galerię można odwiedzać od środy do niedzieli w godzinach od 12:00 do 18:00. Wstęp jest nieodpłatny. Zachęcamy do oglądania wystawy i sprawdzenia czy rzeczywiście każdy z nich brzmi inaczej!