Czwartek, 4 czerwca 2020

imieniny: Franciszka, Karola, Gościmiła

RSS

Czy rodzice odpowiadają za długi dorosłych dzieci?

20.07.2019 13:00 | 1 komentarz | red

To tylko z pozoru banalne pytanie. Ileż to razy zdarza się, że matki mieszkające ze swoim dorosłym dzieckiem, które ma długi martwią się o dziecko i o siebie, o to jakie konsekwencje dla nich może mieć zadłużenie dziecka.

 Czy rodzice odpowiadają za długi dorosłych dzieci?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Po pierwsze, trzeba zdać sobie sprawę, że to dług dziecka, a nie rodziców i to ono jest odpowiedzialne za jego spłatę. Nie matka, ani ojciec, ale właśnie dziecko (pod warunkiem, że rodzic nie był poręczycielem). Nikt nie może do tego przymuszać rodziców. I choć zdarzają się telefony od firm windykacyjnych wywierające presję na rodzicu, to nie on jest dłużnikiem.

Po drugie, konsekwencje poniesie dziecko a nie rodzic. To przeciwko dziecku będzie toczyć się postępowanie sądowe oraz egzekucyjne.

Po trzecie, jeśli komornik w ramach egzekucji zajmie majątek rodzica przyjmując, że należy do dziecka, warto skontaktować się z prawnikiem celem złożenia w sądzie powództwa przeciwegzekucyjnego.

Po czwarte, jeśli dziecko nie mieszka od dłuższego czasu z rodzicami, np. wyjechało na stałe za granicę, to warto, a nawet należy, takie dziecko wymeldować, pobrać zaświadczenie z Urzędu Miasta, a listonoszowi podać tę informację gdy będzie chciał doręczyć list polecony z sądu lub od wierzyciela.

Po piąte, warto zabezpieczyć swój majątek na wypadek śmierci, bo dziecko jest spadkobiercą ustawowym rodzica.

Natalia Lewandowska-Fac - radca prawny, mediator