Wtorek, 20 sierpnia 2019

imieniny: Bernarda, Sobiesława, Samuela

RSS

Zaskoczenia nie ma, w Rydułtowach tylko jedna oferta śmieciowa

19.07.2019 07:00 | 12 komentarzy | mak

Rydułtowy ogłosiły przetarg na obsługę systemu gospodarki odpadami. Wpłynęła jedna oferta. Okazała się droższa niż zarezerwowane na ten cel pieniądze. Czy to możliwe, że mieszkańców czeka kolejna podwyżka? Bo przypomnijmy, że już od 1 lipca obowiązuje nowa wyższa stawka - 19,50 zł.

Zaskoczenia nie ma, w Rydułtowach tylko jedna oferta śmieciowa
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Obecna umowa na odbiór i zagospodarowanie śmieci z Rydułtów wygaśnie pod koniec października tego roku. Dlatego trzeba było ogłosić kolejny przetarg, żeby nowa umowa mogła obowiązywać od 1 listopada. Wpłynęła jedna oferta. Od firmy Naprzód - tej samej, która obecnie obsługuje system śmieciowy w mieście. Okazuje się jednak, że oferta jest droższa, niż przewidywali rydułtowscy urzędnicy. W budżecie zabezpieczono na ten cel ok. 2,96 mln zł, natomiast firma oczekuje około 3,26 mln.

Teraz miasto ma dwie możliwości. Pierwsza to podpisanie umowy z firmą Naprzód, a tym samym zaakceptowanie kwoty ok. 3,26 mln zł. Druga możliwość to unieważnienie przetargu i ogłoszenie go ponownie. Z tym, że trzeba wziąć pod uwagę taki scenariusz, że kolejna oferta lub oferty mogą być droższe (w niektórych gminach dochodziło już do takich sytuacji).

Decyzja nie została jeszcze podjęta. Jak tłumaczy Sylwia Jendrysik z Urzędu Miasta w Rydułtowach, obecny przetarg został ogłoszony na tyle wcześnie, że zarówno pierwszy, jak i drugi scenariusz są możliwe do realizacji.

Co ze stawką?

Od 1 lipca mieszkańcy Rydułtów płacą więcej za śmieci. 19,50 zł na miesiąc od osoby, jeśli zadeklarowali, że segregują śmieci. Jeszcze wyższą stawkę – 39 zł na miesiąc od osoby płacą natomiast ci mieszkańcy, którzy z segregowania zrezygnowali. Podwyżkę za śmieci wprowadzono więc zanim jeszcze został ogłoszony i rozstrzygnięty przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów. W tej sytuacji wiele osób może zadawać sobie pytanie, czy mieszkańców czeka kolejna podwyżka? Bo trzeba pamiętać, że system gospodarki odpadami musi się bilansować, to znaczy, że wydatki związane z jego funkcjonowaniem muszą zostać pokryte z wpływów, czyli opłat od mieszkańców. - Za wcześnie, by mówić o stawce - odpowiada Sylwia Jendrysik z Urzędu Miasta w Rydułtowach.