Wtorek, 18 maja 2021

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Jeden radny proponuje, drugi neguje

16.07.2019 19:00 | 5 komentarzy | juk

Choć od dwóch lat nawierzchnie miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych powinny być niebieskie, to w Pszowie nadal nie są.

Jeden radny proponuje, drugi neguje
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju z 2015 r. nawierzchnie miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnością powinny być niebieskie tak jak w niektórych krajach Unii Europejskiej. Samorządy miały czas do 30 czerwca 2017 r. na dostosowanie się do nowych przepisów. Temat kolorowych "kopert" został wywołany podczas czerwcowej sesji w Pszowie.

Dla bezpieczeństwa

- Być może zepsuje to trochę estetykę, ale na pewno poprawi bezpieczeństwo - zaczął temat pszowski radny Wojciech Kolorz. - Zwłaszcza w trakcie trwania roku szkolnego wielokrotnie dochodziło do sytuacji, kiedy osoby parkujące przy wyjeździe z ul. Wolczyka robiły to "na dziko" i bez rozwagi. Gdyby wówczas jakiś niepełnosprawny zostawił swój samochodów na wyznaczonym dla niego miejscu, to wyjazd z Wolczyka byłby całkowicie niemożliwy - mówił radny. Dlatego jego zdaniem - i w myśl obowiązujących przepisów - należałoby tzw. koperty pomalować na niebiesko. - Dzięki temu byłyby bardziej widoczne dla kierujących i być może podziałałyby na ich wyobraźnię - dodał Kolorz.

Znaki wystarczą?

W kontrze do propozycji rajcy głos zabrał radny Marcin Grzenia. - Wszystkie miejsca dla niepełnosprawnych w mieście będziemy malować na niebiesko? - nie krył zdziwienia. - Nie wyobrażam sobie, żeby np. dwa miejsca parkingowe na naszym głównym parkingu były wyróżnione dwoma niebieskimi prostokątami. Myślę, że odpowiednie oznakowanie pionowe w zupełności wystarcza - dodał podkreślając, że do egzekwowania nieprawidłowego parkowania jest policja. Wojciech Kolorz odpowiedział, że niebieska "koperta" ma nie wyglądać, tylko służyć.

Puszka z farbą nie będzie konieczna

Zapytaliśmy włodarzy Pszowa czy zamierzają nawierzchnie miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych pomalować na niebiesko. Wiceburmistrz Piotr Kowol odpowiedział, że obowiązek ten nie spoczywa na zarządcach dróg wewnętrznych, jakim są właśnie parkingi przy głównej płycie rynku czy wzdłuż ul. Wolczyka. - Rozważymy pomysł radnego, ale wymogu co do jego realizacji nie mamy - mówi wiceburmistrz.

(juk)