Sobota, 26 września 2020

imieniny: Justyny, Cypriana, Euzebiusza

RSS

14.07.2019 13:48 | 8 komentarzy | żet

Przez lata sprawcy przestępstw mieli większy dostęp do pomocy prawnej i psychologicznej niż ich ofiary. Ten stan rzeczy postanowili zmienić założyciele Fundacji Centrum Pomocy Pokrzywdzonym i wygrali konkurs Ministerstwa Sprawiedliwości na zorganizowanie Okręgowego Ośrodka Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Siedziba ośrodka znajduje się w dawnej „Złotej Bramie” przy ul. Szewskiej w Raciborzu.

Pomagają ofiarom przestępstw
Piotr Mielniczyn przed Centrum Pomocy Pokrzywdzonym przy ul. Szewskiej w Raciborzu. Pan Piotr przez wiele lat był wychowawcą w Zakładzie Karnym w Raciborzu. Z czasem zauważył, że przestępcom udziela się większego wsparcia niż ofiarom, które częstokroć pozostawia się same sobie. Do podobnych wniosków doszła psycholog Małgorzata Wójcik. Razem postanowili zmienić ten stan rzeczy i skupić się na niesieniu pomocy ofiarom przestępstw.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Co to za pomoc? Kto może z niej skorzystać?

– Oferujemy nieodpłatną pomoc dla osób pokrzywdzonych przestępstwem, dla osób im najbliższych oraz dla świadków przestępstw – mówi Piotr Mielniczyn z fundacji.

Osobom, które spełniają te kryteria,udzielane jest wsparcie prawnika, psychologa lub psychiatry. Oprócz tego fundacja może zorganizować wypoczynek dla dzieci wraz z opiekunem prawnym, a także udzielić wsparcia finansowego w formie bonów żywnościowych lub przemysłowych.

Co ważne, fakt popełnienia przestępstwa nie musi zostać potwierdzony wyrokiem sądu – wystarczą znamiona przestępstwa. Tak jest np. z osobami, które doświadczają przemocy w rodzinie. – Te osoby często są wystraszone, nie wiedzą co robić, mają skłonność do wycofywania się. My motywujemy je, żeby podjęły kroki w kierunku uruchomienia procedur prawnych, bo tylko tak mogą trwale zmienić swoje życie na lepsze – wyjaśnia psycholog Małgorzata Wójcik.

Anonimowość gwarantowana, ale nie zawsze pożyteczna

Osoby, które zgłoszą się po pomoc, wypełniają specjalny kwestionariusz. – Gwarantujemy zachowanie w tajemnicy tego, z czym przychodzi do nas taka osoba – zapewnia P. Mielniczyn i wskazuje, że fundacja jest zobowiązana do przestrzegania rygorystycznych norm dotyczących ochrony danych osobowych.

Czasem praca prawników i psychologów sprowadza się jednak do przekonania osoby, która padła ofiarą przestępstwa, do zgłoszenia sprawy na policję. – My możemy jej pomagać i doradzać, ale jeśli ona nie będzie gotowa wyjść z tym na zewnątrz, zgłosić sprawy na policję, wówczas jej życie nie zmieni się – mówi M. Wójcik.

Niestety często zdarza się, że nawet osoba, która w końcu przełamie się i zgłosi sprawę policji, po pewnym czasie wycofuje zgłoszenie. – Po wizycie dzielnicowego mąż uspokaja się, w domu panuje coś w rodzaju „miodowego miesiąca”. Jest dobrze i wiele kobiet, chcąc ten stan zachować, wycofuje zgłoszenie – wyjaśnia M. Wójcik.

Nie tylko przemoc domowa

Przemoc domowa jest częstym problemem, który specjaliści z fundacji pomagają rozwiązać, ale nie jedynym. – Kodeks karny wymienia setki rodzajów przestępstw, a my jesteśmy przygotowani na każde z nich – zapewnia Piotr Mielniczyn.

Najczęściej z pomocy specjalistów korzystają ofiary gwałtu, niealimentacji, oszustwa, pobicia, przemocy w rodzinie, rozboju oraz poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych.

(żet)


Fundacja Centrum Pomocy Pokrzywdzonym – dane kontaktowe

  • Dyżur telefoniczny całodobowo pod numerami 510 497 933 oraz 510 497 944
  • Dyżury w centrum przy ul. Szewskiej 3/8 w Raciborzu: poniedziałek – godz. 11.00 – 18.00, wtorek 8.00 – 15.00, środa 8.00 – 15.00, czwartek 13.00 – 20.00, piątek 8.00 – 15.00, sobota 9.00 – 13.00

• Dyżury w lokalnych punktach pomocy:

  • Jastrzębie-Zdrój (ul. Harcerska 3) – poniedziałek 16.00 – 20.00
  • Nowa Wieś (ul. Sportowa 1) – wtorek 12.00 – 16.00
  • Rybnik (ul. Kościuszki 22/5) – wtorek 16.00 – 20.00
  • Wodzisław Śląski (ul. Zuchów 3) – wtorek 15.00 – 19.00
  • Żory (os. Sikorskiego 52) – środa 16.00 – 20.00