Sobota, 17 sierpnia 2019

imieniny: Jacka, Anity, Mirona

RSS

Kultura

Wielka grabież w Rydułtowach. Pomylili rewolucję z plądrowaniem?

14.07.2019 07:00 | 2 komentarze | żet

Strajki w rybnickich kopalniach i raciborskich fabrykach, nagła śmierć handlarza win Przyszkowskiego, wielki proces rabusiów, którzy pomylili wolność z kradzieżą, niszczycielskie gradobicie na Raciborszczyźnie i aresztowanie staruszki, która „zagroziła władzy socyalistycznej” – to tylko część tematów opisywanych na łamach Nowin równo sto lat temu.

Wielka grabież w Rydułtowach. Pomylili rewolucję z plądrowaniem?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Racibórz • 14 lipca 1919 r.

Fabrykanci poszli na ugodę

Racibórz. Strejk w tutejszych przedsiębiorstwach fabrycznych został zakończony ugodą między robotnikami a pracodawcami. Od czwartku znowu pracują wszystkie przedsiębiorstwa.

Wielka woda

Racibórz. Woda w Odrze wezbrała do przeszło 6 metrów, poczem zaczęła opadać. Znaczy to, że powódź w nizinach Odry była wcale wielka.

Zabłąkany granat

Rybnik. Niewielki granat, ważący blisko 4 funty, wpadł w szopę obywatela Warczoka, znajdującą się niedaleko wieży wodociągowej, przebił 3 belki, ale na szczęście nie wybuchnął, tak że szkody nie są zbyt wielkie. Ludzie są zdania, że granat ten wystrzelono z pociągu pancernego z Paruszowca. Z jakiego powodu go wystrzelono nie wiadomo – albo raczej wiadomo już z góry to jedno, że takie rzeczy się zawsze tylko przypadkowo zdarzają.

Aresztowanie staruszki

Rowień w Rybnickiem. Aresztowano tu staruszkę 85-letnią nazwiskiem Paruzel za opór przeciwko władzy republiki socyalistycznej. W dzisiejszych wolnościowych czasach syn aresztowanej musiał uciec z domu i ze wsi, ponieważ za jakieś sprawy polityczne miał być aresztowany, jak tysiące innych. Przybył też patrol do owej staruszki poszukiwać jej syna; ona zatrzasła drzwi i nie chciała patrolu wpuścić, i to był ten opór przeciwko władzy. Staruszkę aresztowano i zawieziono do Raciborza do więzienia. Prawdopodobnie stanie przed sądem wojennym.