Sobota, 24 sierpnia 2019

imieniny: Bartłomieja, Malwiny, Jerzego

RSS

Kultura

Wielka grabież w Rydułtowach. Pomylili rewolucję z plądrowaniem?

14.07.2019 07:00 | 2 komentarze | żet

Strajki w rybnickich kopalniach i raciborskich fabrykach, nagła śmierć handlarza win Przyszkowskiego, wielki proces rabusiów, którzy pomylili wolność z kradzieżą, niszczycielskie gradobicie na Raciborszczyźnie i aresztowanie staruszki, która „zagroziła władzy socyalistycznej” – to tylko część tematów opisywanych na łamach Nowin równo sto lat temu.

Wielka grabież w Rydułtowach. Pomylili rewolucję z plądrowaniem?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Racibórz • 11 lipca 1919 r.

Strejk górniczy na Śląsku

W Rybnickiem ruch strejkowy ogarnia coraz to szersze koła. Na pewno strejkują kopalnie Emma, Anna, Roemer, Donnersmark, Charlotte i inne.

Natomiast w ściślejszym obwodzie przemysłowym na kopalni Brandenburg i kopalni w Mysłowicach strejkuje jeszcze około 30 procent.

Niszczycielski grad

Racibórz. Wielki grad zniszczył w południowej części powiatów raciborskiego i głubczyckiego najzupełniej wszystkie sprzęty w polu i owoce w ogrodach, powybijał wiele szyb w oknach i nawet wybił wiele drobiu i ptactwa.

Zastrzelili żołnierza

Racibórz. W okolicy Wielkich Piotrowic nieznani sprawcy zastrzelili jednego żołnierza grenzschutzu*, a drugiego ciężko postrzelili w nocy na niedzielę.

Ogłoszenia drobne

– Wielki wybór w kapeluszach latowych dla panów i chłopców po niskich cenach. Czapki cywilne, kolejowe i do mundurów wszelkiego rodzaju po cenach jak najniższych. Skład kapeluszy, czapek i towarów futrzanych J. Strzybny. Racibórz, Nowa ulica 12. Telefon 342.

– Drzewo opałowe ma stale na sprzedaż Kazimierz Drzewiecki. Racibórz, Kościelna ulica nr 18.

– Sztuczne zęby, plomby itd. tylko towar pokojowy. Dentysta Klink – Racibórz Zborplatz 5, II, naprzeciw landratury. Mówi się po polsku.

– Sól do gotowania i dla bydła po niskich cenach poleca S. Bielschowsky, Racibórz II.

– Oskar David, Racibórz Odrzańska ul. nr 10, poleca zausznice, obrączki, zegarki, złote obrączki ślubu, budziki jako też regulatory. Reparacye wykonuje się starannie.

– Nalepki narodowe z orłami, również dekoracye, girlandy z chorągiewkami, srebrne orzełki, szpilki i broszki polecają „Nowiny Raciborskie”. Racibórz – Ratibor.

* Niemiecka organizacja paramilitarna, stawiająca sobie za cel obronę granic Niemiec.