Niedziela, 31 maja 2020

imieniny: Anieli, Marietty, Petroneli

RSS

Kultura

Wielka grabież w Rydułtowach. Pomylili rewolucję z plądrowaniem?

14.07.2019 07:00 | 2 komentarze | żet

Strajki w rybnickich kopalniach i raciborskich fabrykach, nagła śmierć handlarza win Przyszkowskiego, wielki proces rabusiów, którzy pomylili wolność z kradzieżą, niszczycielskie gradobicie na Raciborszczyźnie i aresztowanie staruszki, która „zagroziła władzy socyalistycznej” – to tylko część tematów opisywanych na łamach Nowin równo sto lat temu.

Wielka grabież w Rydułtowach. Pomylili rewolucję z plądrowaniem?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Racibórz • 9 lipca 1919 r.

Strejk w Rybnickiem

Donoszą nam z Rybnika, że wszystkie kopalnie w powiecie rybnickim od poniedziałku rana strejkują. Robotnicy żądają:

1) zniesienia stanu oblężenia*;

2) wypuszczenia wszystkich aresztowanych na podstawie stanu oblężenia na tle politycznem (...)

Załogi oświadczyły, że nie rozpoczną pracy, póki żądaniom nie stanie się zadość. Wnioski doręczone zostały władzom kopalń. Landrat** również powiadomiony. Donoszą nam również o nowych aresztowaniach. Ogólne położenie naprężone. Dalsze informacye podamy.

Śmierć Przyszkowskiego

Racibórz. Umarł tu nagle na udar serca znany właściciel handlu win Feliks Przyszkowski.

Kradzież u Jezuska

Racibórz. Okradziono w nocy na Wielkim Przedmieściu*** restauracyę p. Jezuska. Złodzieje zabrali towarów za przeszło 3000 marek.

Rabusie przed sądem

Racibórz. Przed sądem przysięgłych stawały tu 33 osoby oskarżone o splądrowanie dwu składów w Rydułtowach w powiecie rybnickiem w dniu 11 listopada 1918. Świadków było 112 wezwanych. Niektórzy oskarżeni przyznali się do udziału w plądrowaniu, lecz myśleli oni rzeczywiście, że rewolucya oznacza wolność od wszystkiego. Były landrat rybnicki zeznał, że na początku rewolucyi**** rzeczywiście pojęcia o prawie i bezprawiu były w pewnych kołach ludu pomieszane. Sąd uwolnił 7 oskarżonych, a innych skazał na kary więzienia od kilku tygodni do 1 i 1/2 roku.

Dzikie strejki?

Racibórz. Robotnicy w różnych tutejszych fabrykach wystąpili z żądaniami poprawy płacy i poniekąd złożyli pracę. Istnieje dużo chęci do strejku.

* Stan wyjątkowy, w czasie którego obowiązywały zaostrzone normy prawne, a dowódcy wojskowi dysponowali władzą zwierzchnią nad władzami cywilnymi. Obostrzenia te obowiązywały na Górnym Śląsku w latach 1918 – 1922. Stan oblężenia był następstwem napiętej sytuacji wewnętrznej wynikającej z rozprzężenia po zakończeniu I wojny światowej (plaga kradzieży i napadów na tle rabunkowym), działalności ruchów rewolucyjnych oraz separatyzmu polskich mieszkańców prowincji, których celem było przyłączenie Górnego Śląska do Polski.

** Landrat to pruski urzędnik administrujący powiatem, reprezentujący interesy króla (sto lat temu Górny Śląsk wchodził w skład Rzeszy Niemieckiej jako część Królestwa Prus).

*** Wielkie Przedmieście to dzisiejsza ul. Londzina w Raciborzu.

**** W listopadzie 1918 roku w Niemczech wybuchła rewolucja, która doprowadziła do abdykacji cesarza i wprowadzenia republikańskiej formy rządów, na czele których stanęli politycy SPD.