Niedziela, 9 maja 2021

imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny

RSS

Ruszył nabór wniosków o dotacje na wymianę starych kopciuchów

09.07.2019 19:00 | 4 komentarze | juk

Jesteś mieszkańcem Pszowa i planujesz wymianę pieca na bardziej ekologiczny? Skorzystaj z dofinansowania, jakie na ten cel przygotowali włodarze.

Ruszył nabór wniosków o dotacje na wymianę starych kopciuchów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W ramach walki ze smogiem po raz kolejny miasto Pszów zdecydowało się na dofinansowanie wymian starych pieców przez mieszkańców miasta. - Dofinansujemy 70 wymian starych kopciuchów na ekologiczne kotły - zapowiada burmistrz Czesław Krzystała.

7 tys. zł dotacji

Wzorem lat ubiegłych mieszkaniec Pszowa może skorzystać z dotacji tylko na jedno urządzenie, tj. kotła na gaz, kotła olejowego, kotła LPG, ekologicznego kotła na paliwo stałe w tym biomasę (bez dodatkowego rusztu), pompy ciepła (jeżeli będzie to jedyne źródło ciepła w budynku), ogrzewanie elektryczne oraz podłączenie do sieci c.o. Kotły na paliwo stałe oraz kotły na biomasę objęte dotacją muszą spełniać wymagania 5 klasy. Wysokość dotacji wynosi 70%. poniesionych kosztów, jednak nie więcej niż 7 tys. zł dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego i 1,8 tys., zł na jedno mieszkanie w budynku wielorodzinnym. O dotację mogą ubiegać się osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe i osoby prawne.

Wnioski już przyjmują

Mieszkańcy zainteresowani otrzymaniem dofinansowania swoje wnioski mogą składać do 31 lipca w godzinach pracy magistratu. Prócz wypełnionego wniosku powinni dołączyć m.in. dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do budynku lub lokalu mieszkalnego, którego dotyczy inwestycja (nie dotyczy wspólnot mieszkaniowych), zdjęcie likwidowanego źródła ciepła i kserokopię certyfikatu energetyczno-emisyjnego nowego urządzenia. - Realizacja wniosków odbywać się będzie według kolejności zgłoszeń, aż do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na ten cel - mówi Czesław Krzystała. - Jesteśmy gotowi dofinansować 70 wymian starych kopciuchów na ekologiczne kotły - dodaje. Miasto na realizację zadania zaciągnęło pożyczkę długoterminową ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Część pieniędzy dołożyło z własnego budżetu.

(juk)