Sobota, 11 lipca 2020

imieniny: Olgi, Kaliny, Benedykta

RSS

Ponad 26 zł! To proponowana stawka za śmieci dla mieszkańców Wodzisławia

05.07.2019 08:54 | 71 komentarzy | art

Mieszkańcy Wodzisławia Śl.  od sierpnia złapią się mocno za kieszenie. Prognozowana przez Urząd Miasta nowa stawka za odbiór śmieci ma wynieść 26,1 zł od osoby miesięcznie

Ponad 26 zł! To proponowana stawka za śmieci dla mieszkańców Wodzisławia
Naczelnik Tadeusz Dragon i prezydent Mieczysław Kieca na spotkaniu z dziennikarzami tłumaczyli powody planowanej podwyżki opłaty czynnikami, na które samorządy nie mają wpływu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Obecnie stawka za odbiór, transport i zagospodarowanie śmieci wynosi 12 zł. Obowiązuje ona do końca lipca, bo wtedy też umowa z obecnym wykonawcą usługi, konsorcjum Transgór-Eko z Rybnika dobiega końca. Konieczne więc było wyłonienie nowego wykonawcy, a w zasadzie wykonawców, bo zgodnie z nowymi przepisami, samorząd musi zatrudnić osobnego wykonawcę do świadczenia usługi odbioru i transportu śmieci i osobnego do usługi zagospodarowania śmieci. 

- Po analizie złożonych w przetargu ofert wyszło, że stawka w przypadku kiedy mieszkaniec segreguje śmieci ma wynieść 26,1 zł, a w przypadku kiedy nie segreguje 35 zł – informuje Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śl.

Powodów tak drastycznej podwyżki jest wiele i jak tłumaczy prezydent, na zdecydowaną większość z nich samorząd nie ma wpływu. Najważniejszy powód to rosnąca opłata marszałkowska, uiszczana przez firmy komunalne za składowanie śmieci. Opłata ta jest wprowadzana rozporządzeniem Rady Ministrów i w 2020 r. wyniesie 270 zł za tonę odpadów. Dla porównania obecnie wynosi ona 170 zł, a w 2018 r. wynosiła 140 zł. Kolejna przyczyna to wzrost kosztów Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK), wynikający m.in. z wprowadzonych po zeszłorocznych pożarach składowisk zmian w przepisów, co skutkuje koniecznością m.in. wyposażenia RIPOK-ów w systemy monitoringu wizyjnego. Do tego tego dochodzi wzrost kosztów energii, wzrost płacy minimalnej, wzrost cen paliwa, rosnące wymagania odnośnie poziomu odzysku odpadów, konieczność odbierania dodatkowych frakcji sprzed posesji, spadający popyt na surowce wtórne. - To wszystko wpływa na wzrost kosztów firm komunalnych – tłumaczy Tadeusz Dragon, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej.

Propozycja nowej stawki została przedstawiona już radnym miejskim. W środę 10 lipca odbędzie nadzwyczajna sesja rady miejskiej, podczas której radni pochylą się nad propozycją nowej stawki, która miałaby obowiązywać od sierpnia przez kolejny rok i 5 miesięcy (jak tłumaczy naczelnik Dragon, nieznana jest wysokość opłaty marszałkowskiej w 2021 r. więc trudno podpisywać umowę dłuższą niż do końca 2020 r., nie znając późniejszych kosztów).

Więcej o sprawie napiszemy w najbliższym wydaniu Nowin Wodzisławskich

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.