Niedziela, 19 stycznia 2020

imieniny: Henryka, Mariusza, Erwina

RSS

Czy potrzebna jest zgoda drugiego rodzica na wyjazd dziecka za granicę?

06.07.2019 07:00 | 2 komentarze | red

Sezon urlopowy w pełni. Rodziny korzystają z wakacji i wyjeżdżają na wczasy, często także za granicę. Dotyczy to nie tylko tzw. pełnych rodzin, ale również małżonków po rozwodzie, którzy mają wspólne małoletnie dzieci. Powstaje pytanie czy mogą bez zgody drugiego małżonka zabrać syna lub córkę za granicę?

Czy potrzebna jest zgoda drugiego rodzica na wyjazd dziecka za granicę?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zauważyć należy, że władza rodzicielska należy do obojga rodziców, jeżeli Sąd jej nie pozbawił jednego z rodziców. Każde z rodziców jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania. Jednakże o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie. Wyjazd dziecka za granicę niewątpliwie jest taką istotną sprawą. Sąd Najwyższy jednoznacznie wskazał, że wyjazd dziecka za granicę w celu spędzenia tam wakacji, jako należący do istotnych spraw dziecka wymaga zgody obojga rodziców, wykonujących władzę rodzicielską. Zaznaczyć należy, że dotyczy to rodziców zarówno w związku małżeńskim, rozwiedzionych jak i tych którzy nigdy małżeństwem nie byli.

Co może zrobić matka lub ojciec w sytuacji gdy drugi rodzic nie wyraża takiej zgody?

W przypadku braku porozumienia między rodzicami rozstrzyga sąd opiekuńczy biorąc pod uwagę przede wszystkim dobro dziecka. Drugi rodzic musi w tym celu zwrócić się do sądu rejonowego (wydział rodzinny) o wydanie zastępczej zgody na wyjazd dziecka za granicę.

Natalia Lewandowska–Fac - radca prawny, mediator


Masz problem prawny? Pisz: redakcja@nowiny.pl