Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Racibórz: Wymieniali latarnię, natrafili na ślady dawnego ratusza lub sukiennic

Na raciborskim rynku, podczas prac przy wymianie oświetlenia, natrafiono na fragment dawnego ratusza lub sukiennic. Dotychczas historycy spierali się, czy taki budynek w ogóle istniał w tym miejscu. Teraz mamy namacalny dowód, że tak było.

Racibórz: Wymieniali latarnię, natrafili na ślady dawnego ratusza lub sukiennic
Wojewódzki konserwator zabytków Łukasz Konarzewski przyjechał do Raciborza, aby na własne oczy zobaczyć odkrycie dokonane pod płytą rynku oraz porozumieć się z władzami co do dalszych badań znaleziska.

Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków Łukasz Konarzewski przyjechał do Raciborza, aby zobaczyć fragment muru, który odkryto pod płytą rynku. Prawdopodobnie jest to część dawnego miejskiego ratusza, który został zniszczony pod koniec XVII wieku lub na początku XVIII wieku. W spotkaniu z konserwatorem uczestniczyli pracownicy raciborskiego muzeum, urzędnicy oraz prezydent Dariusz Polowy. Dyskutowano w jaki sposób pogodzić konieczność przeprowadzenia badań archeologicznych z kwestią podłączenia prądu do nowej latarni.

Kłopotliwe znalezisko

Prezydent D. Polowy optował za tym, by przewody położyć na znalezisku i przykryć cieńszą warstwą kostki. Tak aby jak najszybciej dokończyć i rozliczyć współfinansowaną ze środków unijnych wymianę latarni w mieście.

Po konsultacji z konserwatorem postanowiono sprawdzić, czy przewodów zasilania nie można przepuścić w innym miejscu, w którym archeolodzy nie spodziewają się istnienia reliktów przeszłości. Jeśli jednak i tam natrafią na fragment dawnej zabudowy miejskiej, wówczas problem zostanie rozwiązany w sposób zaproponowany przez prezydenta Polowego.

Ratusz lub sukiennice

Zabudowania, na które natrafiono podczas wymiany oświetlenia, to fragment narożnika budynku. - Mur jest dosyć gruby, dobrze zachowany. Składa się nie tylko z cegieł z XVI lub XVII wieku, ale również kamieni, być może pochodzących z jeszcze starszych zabudowań. To co tu stało, musiało być ratuszem, ewentualnie ratuszem połączonym z domem kupców, czyli sukiennicami - mówi Romuald Turakiewicz, kierownik działu archeologii Muzeum w Raciborzu.

Najstarsze zachowane plany Raciborza pochodzą z połowy XVIII wieku. Co ciekawe, na żadnym z nich nie ma zabudowy śródrynkowej. - Prawdopodobnie po którymś ze wcześniejszych pożarów zdecydowano o likwidacji tej zabudowy. Nowy ratusz wzniesiono w innym miejscu, bliżej kościoła św. Jakuba. Stał tam przynajmniej od 1724 r. Ślad po dawnej zabudowie zaginął. W tej chwili mamy dowód, że ona istniała - dodaje R. Turakiewicz.

Badania radarem

Dotychczas wiedza o istnieniu śródrynkowej zabudowy Raciborza opierała się na rysunkach, m.in. panoramie miejskiej Wernera. - Widać na niej wieżyczkę ratusza, natomiast jego dokładnej lokalizacji nie znaliśmy do tej pory - mówi Romuald Turakiewcz.

Władze Raciborza w porozumieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków postanowiły, że kolejny etap badań dawnej zabudowy na rynku będzie miał charakter nieinwazyjny. Przy użyciu radaru zostanie ustalony zasięg podziemnych konstrukcji. Dopiero później zapadnie decyzja o wykonaniu wykopu badawczego. - Wtedy sprawdzimy wiek murów oraz czy są podpiwniczone, bo to jest dla nas duża zagadka. Bardzo możliwe, że to był duży, podpiwniczony budynek - dodaje Romuald Turakiewicz.

Wykop badawczy zostanie wykonany w przyszłym roku. Poprzedzą go wspomniane już badania radarem, które zostaną przeprowadzone jeszcze w tym lub na początku przyszłego roku.

Wojtek Żołneczko

Ludzie

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Łukasz Konarzewski

Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].