środa, 26 lutego 2020

imieniny: Aleksandra, Mirosława, Dionizego

RSS

Ośrodek Kultury w Godowie po modernizacji. Praktyczniejszy i nie kopci [ZDJĘCIA]

03.07.2019 09:26 | 0 komentarzy | art

2 lipca odbyło się oficjalne oddanie do użytku budynku Ośrodka Kultury w Godowie, będącego zarazem siedzibą Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki. Każdy z gości mógł zobaczyć wnętrza i zakamarki gruntownie zmodernizowanego kosztem 3 mln zł budynku. - Ten ośrodek zawsze będzie na ludzi otwarty – zapewnia Tatiana Stopyra, dyrektor GCKSiT w Godowie.

Ośrodek Kultury w Godowie po modernizacji. Praktyczniejszy i nie kopci [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zmiany widoczne są już na zewnątrz. Elewacja została całkowicie zmieniona, wymieniono okna i drzwi, dzięki czemu budynek uzyskał współczesny wygląd. Ale największe zmiany zaszły w środku. Znajdująca się na parterze sala główna jakby urosła. To jednak wrażenie optyczne, bo jej wielkość jest identyczna. Wydaje się obszerniejsza dzięki temu, że usunięte zostały dwa słupy podtrzymujące strop. - Chcieliśmy usunąć wszystkie słupy, ale nie było to możliwe ze względu na konstrukcję budynku, więc cztery musiały zostać – wyjaśnia Stopyra. Te które zostały nadają jednak wnętrzu klimatu, za sprawą ich ceglanego wyglądu. Ponadto wnętrze sali jest lepiej doświetlone. To co jeszcze rzuca się w oczy na dużej sali, to brak balkonu. Został całkowicie zlikwidowany ze względów bezpieczeństwa.

Goście mogli zwiedzić również piętro budynku, na którym znajdują się nie tylko biura administracji GCKSiT, ale również pracownie artystyczne, w tym ceramiczna. Do wszystkich pomieszczeń można dostać się z hallu. Na odwiedzających ta część ośrodka zrobiła spore wrażenie, przede wszystkim przeszklenia, dzięki którym hall wydaje się większy niż jest w rzeczywistości.

- Budynek jest teraz na pewno bezpieczniejszy dla użytkowników i bardziej funkcjonalny – podkreśla Tatiana Stopyra. I przyjaźniejszy dla środowiska. Przeszedł bowiem kompleksową termomodernizację. - Kopcił strasznie, mimo że staraliśmy się używać najlepszego węgla - mówiła szefowa GCKSiT w Godowie. Dziś o kopceniu można już zapomnieć. Budynek został wyposażony w piec gazowy oraz pompę powietrza.

 - Ten ośrodek kultury był chyba w najgorszym stanie w naszej gminie. Decyzję o przebudowie uzależnialiśmy od tego czy uda nam się pozyskać środki zewnętrzne. I udało się. Cała inwestycja kosztował nieco ponad 3 mln zł, zaś dofinansowanie zewnętrze wyniosło 1,16 mln zł – powiedział Mariusz Adamczyk, wójt Godowa.

Wkrótce po termomdernizacji i rozbudowie otwarty ponownie zostanie kolejny ośrodek - w Skrbeńsku. Tam obecnie trwają prace wykończeniowe. - Myślę, że potrwają jeszcze koło dwóch tygodni - mówi Franciszek Moczała, sołtys Skrbeńska.