Niedziela, 28 lutego 2021

imieniny: Romana, Makarego, Lutomira

RSS

W końcu! Budynek dworca PKP w Wodzisławiu oficjalnie otwarty [ZDJĘCIA]

01.07.2019 13:06 | 13 komentarzy | AgaKa

Mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego w końcu się doczekali. 1 lipca nastąpiło oficjalne otwarcie wyremontowanego budynku dworca PKP. Jego obecny wygląd diametralnie różni się od tego, na co patrzyliśmy jeszcze dwa lata temu.

W końcu! Budynek dworca PKP w Wodzisławiu oficjalnie otwarty [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Budzi zachwyt

Nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Przez wielu budynek dworca PKP w Wodzisławiu Śląskim został już okrzyknięty 'architektoniczną perełką'. Nowoczesne sale konferencyjne, nowoczesny i schludny wygląd, mnóstwo roślin, doskonale wyposażona Warsztatownia, kasy biletowe, informacja, poczekalnia i winda dla osób niepełnosprawnych.

Oficjalne otwarcie i podsumowania

1 lipca o godzinie 10:00 odbyło się oficjalne otwarcie dla władz miasta i powiatu oraz zaproszonych gości. Na spotkaniu podsumowano projekt: od momentu wykupienia budynku przez miasto (dla przypomnienia, PKP za zrujnowany budynek chciało początkowo 1,5 miliona złotych. Miastu udało się go w końcu odkupić za cenę o milion niższą), po planowanie, zawieranie umów, remont który jak się okazało w trakcie, nie obył się bez niespodzianek i w końcu otwarcie.

Na prezentacji przygotowanej dla przybyłych gości można było zobaczyć, jak ogromny zakres prac musiał zostać poczyniony, aby budynek znów mógł pełnić swoją funkcję. Zerwano dach, konieczne było podkopanie się do fundamentów by poprawić drenaż, trzeba było wymienić większość cegły w murach, bo tej, która była, nie sposób było uratować. Jak zaznaczył prezydent Mieczysław Kieca, okazało się, że budynek był w dużo gorszym stanie, niż pierwotnie zakładano, stąd też znaczący wzrost kosztów remontu.

Nie ma galerii, jest Warsztatownia

Ku zaskoczeniu wielu, w budynku dworca nie ma galerii handlowej. Wkrótce ma zostać tam otwarty punkt gastronomiczny i kolporter. Jest za do okazała, nowoczesna i bardzo dobrze wyposażona Warsztatownia. Po co, komu i czemu ma służyć? Otóż, wkrótce realizowane będą kolejne projekty mające na celu aktywizację mieszkańców (będą mieli możliwość podniesienia swoich kompetencji zawodowych). W budynku dworca będzie się zatem mieściło Centrum Aktywności Społecznej (po to są sale konferencyjne i Warsztatownia). Warsztaty, które będą się odbywały obejmą zakres kulinariów, ogrodnictwa i umiejętności praktycznych. 

Od godziny 12:00 do 18:00 budynek dworca jest otwarty dla mieszkańców. Można zwiedzić jego wszystkie zakamarki.

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.