Poniedziałek, 1 marca 2021

imieniny: Antoniego, Radosława, Albina

RSS

Kultura... zbyt wysoka

01.07.2019 07:00 | 1 komentarz | juk

Oferta Miejskiego Ośrodka Kultury w Radlinie jest... za wysokich lotów? Tak uważa jeden z radlińskich radnych. Prosi również włodarzy ośrodka o propozycje skierowane dla „zwykłych mieszkańców”.

Kultura... zbyt wysoka
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od ogólnopolskich wykonawców jak np. Olga Bończyk i Mateusz Mijal po lokalne zespoły Redlin i Tata Sławek. To m.in. ci artyści wystąpili na deskach radlińskiego MOK-u w zeszłym roku. Tamtejsza scena gościła również solistów i tancerzy Teatru Opery i Baletu w Odessie oraz Narodowej Filharmonii Lwowskiej INSO. Nie wszyscy są jednak zadowoleni z repertuaru ośrodka.

Zbyt wysoka kultura

– Zapoznałem się z listą artystów, którzy w naszym mieście w ubiegłym roku wystąpili. Mało się interesuję kulturą, ale oprócz Orkiestry Dętej Marcel nie znałem żadnego innego artysty - mówi radny Robert Szindler. - Wiem, że w naszym mieście jest ceniona tzw. wysoka kultura. Powiem jednak, że zbyt wysoka kultura osobiście powoduje we mnie ból głowy - dodaje. Zdaniem radnego w ofercie radlińskiego ośrodka kultury jest za mało propozycji skierowanych do zwykłych mieszkańców, dlatego apeluje do włodarzy MOK-u o wprowadzenie takich pozycji. Jak argumentuje Szindler, to nie tylko jego zdanie, a przede wszystkim radlinian, którzy prosili go o interwencję w tej sprawie.

Powołania do kształtowania gustów

O słowa radnego zapytaliśmy Tomasza Milera, dyrektora radlińskiego MOK-u. - Każdy sądzi według siebie. Należy jednak pamiętać, że jako miejski ośrodek kultury jesteśmy powołani do kształtowania gustów. Staramy się tę misję realizować jak najlepiej - mówi szef ośrodka. - Na naszej scenie występują ambitni artyści jak np. opery czy spektakle baletowe, ale również lokalni wykonawcy. Z odbiorem tego typu repertuaru przez mieszkańców nie ma żadnego problemu. W obu przypadkach frekwencja jest wysoka - dodaje. Dyrektor Miler uważa, że na kulturę, doznania muzyczne, czy artystyczne należy się otworzyć. Dlatego zachęca wszystkich mieszkańców Radlina do uczestnictwa w imprezach organizowanych przez MOK, aby poznali tych artystów, o których istnieniu nie mieli dotąd pojęcia.

(juk)