Wtorek, 18 maja 2021

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Nowa funkcja wodzisławskiego dworca. Mieszkańcy będą w nim gotować [ZDJĘCIA]

27.06.2019 08:33 | 21 komentarzy | juk

Dworzec kolejowy w Wodzisławiu Śl. doczekał się gruntownej modernizacji. Wewnątrz powstała m.in. schludna poczekalnia. Okazuje się, że z obiektu będą również korzystać mieszkańcy m.in. rozwijając swoje umiejętności kulinarne.

Nowa funkcja wodzisławskiego dworca. Mieszkańcy będą w nim gotować [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W zmodernizowany dworzec kolejowy w Wodzisławiu Śl. tchnięto drugie życie. Będzie nie tylko służyć podróżnym, ale również mieszkańcom miasta. W budynku będzie się mieścić Warsztatownia podległa Centrum Aktywności Społecznej. - Będziemy wzmacniać aktywność społeczną i zawodową naszych mieszkańców - zapowiada Justyna Kubala-Grześ, naczelnik wydziału funduszy zewnętrznych w wodzisławskim magistracie.

Będą aktywizować mieszkańców

Miastu udało się pozyskać dofinansowanie w wysokości niespełna 1,5 mln zł na przeprowadzenie działań rozwijających kompetencje wodzisławian. Będą się one odbywać w ramach programu aktywności lokalnej. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z szeregu zajęć - od pikników, przez działania w przestrzeni publicznej, po zajęcia dla seniorów, promowanie ekologi i spotkania z doradcami zawodowymi. - Każdy z trzech planowanych projektów będzie realizowany przez okres 10 miesięcy. Łącznie wszystkie będą trwały 30 miesięcy - mówi Justyna Kubala-Grześ. Z warsztatów będą mogli korzystać mieszkańcy części dzielnic takich jak: Wilchwy, Stare i Nowe Miasto oraz Jedłownik.

Funkcjonalna kuchnia, nowoczesne sale

Na parterze wodzisławskiego dworca znajdują się pomieszczenia techniczne, czyli sale do przeprowadzania warsztatów kulinarnych. Są m.in. sprzęty kuchenne, stoły z krzesłami, telewizor i tablica. Na pierwszym piętrze zlokalizowano klimatyzowane sale wykładowe, konferencyjne i szkoleniowe. Są stoły, krzesła, a także pulpit, z którego można przemawiać, a za nim - zielona ściana. Pomieszczenia są w pełni wyposażone w sprzęt multimedialny. Kondygnacja wyposażona jest również w węzeł sanitarny oraz aneks kuchenny. Na drugim piętrze znajdują się pomieszczenia administracyjne.

Budynek dworca jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Stąd powstała również klatka zewnętrzna z windą. Przeszklona galeria łączy ją z pomieszczeniami na pierwszym piętrze. W środku galerii znalazł się obraz św. Katarzyny, który przed remontem był zamontowany na zewnętrznej ścianie dworca od strony peronów.